Volvo z ZeEUS’em

Sztokholm został wybrany, aby zademonstrować i sprawdzić, w jaki sposób autobusy z napędem elektrycznym mogą przyczynić się do poprawy jakości życia mieszkańców. Inicjatywa jest częścią projektu Unii Europejskiej o nazwie ZeEUS, realizowanego w 6 państwach członkowskich. 8 elektrycznych autobusów hybrydowych Volvo zostanie włączonych do obsługi transportu miejskiego na początku jesieni.

Zastosowana w autobusach technologia ma zapewnić znaczne zmniejszenie zużycia energii, niższą emisję spalin oraz ograniczenie hałasu. Za współfinansowanym przez UE projektem demonstracyjnym stoją Volvo Buses, SL (Sztokholmski Transport Miejski) oraz dostawca usług energetycznych spółka Vattenfall.

Począwszy od jesieni, przez kolejne 2 lata, 8 elektrycznych autobusów hybrydowych Volvo zostanie włączonych do floty pojazdów SL obsługujących linię biegnącą przez ścisłe centrum Sztokholmu.

Elektryczne autobusy hybrydowe wyposażono w silnik z napędem elektrycznym oraz akumulator umożliwiający szybkie jego naładowanie na początku lub na końcu trasy. Ładowanie trwa ok. 6 minut. Na w pełni naładowanej baterii autobusy mogą pokonać 7 z ok. 8 km trasy, jadąc cicho i nie emitując spalin. W porównaniu do wyposażonych w silniki Diesla autobusów tradycyjnych, elektryczne hybrydy zużywają o 75% mniej paliwa, a co za tym idzie, charakteryzują się zbliżonym do tej wartości ograniczeniem emisji CO2. Szkodliwy wpływ na klimat ograniczono do minimum, ponieważ autobusy wykorzystują paliwo typu „biodiesel”. Uwzględniając zużycie energii elektrycznej, całkowita oszczędność energii powinna wynosić ok. 60%.

Prowadzone w Sztokholmie testy w warunkach rzeczywistych są częścią projektu UE o nazwie ZeEUS (Zero Emission Urban Bus System – zeroemisyjny system autobusowej komunikacji miejskiej) bazującego na doświadczeniach ponad 40 uczestniczących w nim spółek i organizacji. Nadrzędnym celem projektu ZeEUS jest przeprowadzenie testów i zweryfikowanie, na ile autobusy z napędem elektrycznym mogą się przyczynić w mieście do zmniejszenia zanieczyszczenia powietrza, szkodliwego wpływu na klimat oraz ograniczenia poziomu hałasu. Projekt ZeEUS będzie prowadzony nie tylko w Sztokholmie, ale także w siedmiu innych miastach europejskich, m.in. w Londynie, Barcelonie i Bonn.

źródło: Volvo/Autor:  wnp.pl (AG)