Przedsiębiorca Toyota Motor Poland Company Ltd. z siedzibą w Warszawie powiadomił Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre samochody marki Toyota Yaris wyprodukowane we Francji, mogą nie być bezpieczne dla użytkowników.
Poinformowano, że w pojazdach marki Toyota Yaris może pojawić się wyciek płynu hamulcowego pomiędzy przewodem i zaciskiem hamulcowym (samochody wyposażone w tylne tarcze hamulcowe) lub bębnem hamulcowym (samochody wyposażone w tylne bębny hamulcowe), z powodu niewystarczającej siły dokręcenia przewodów. W najgorszym przypadku może dojść do zapalenia się kontrolki ostrzegawczej
i zmniejszenia siły hamowania, a tym samym wydłużenia drogi hamowania.
Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest łącznie 546 samochodów marki Toyota Yaris. Lista numerów VIN samochodów objętych kampanią w załączniku.
Przedsiębiorca zadeklarował, że właściciele samochodów są zapraszani listownie do Autoryzowanych Stacji Obsługi w celu dokonania sprawdzenia pojazdów pod kątem występowania ww. usterki i dokonania stosownej naprawy.
Informacji związanych z kampanią serwisową udziela Toyota Motor Poland Company Limited sp. z o.o. (adres: ul. Konstruktorska 5, 02-673 Warszawa; tel.: 22 449 05 00, faks: 22 449 05 05; e-mail: klient@toyota.pl; www.toyota.pl).
UOKiK nie jest właściwy do udzielania szczegółowych informacji konsumentom odnośnie akcji serwisowych ogłaszanych i prowadzonych przez przedsiębiorców.
Niniejsza informacja nie stanowi nakazu wycofania produktu z rynku ani nakazu odkupienia od konsumentów w rozumieniu ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, ale stanowi realizację obowiązków producenta, o której mowa w art. 12 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 2003 r. o ogólnym bezpieczeństwie produktów (Dz. U. Nr 229, poz. 2275, ze zm.).
Przedsiębiorca, który uzyskał informację, że produkt wprowadzony przez niego na rynek nie jest bezpieczny powinien niezwłocznie powiadomić o tym Prezesa UOKiK. Niewykonanie tego obowiązku, zgodnie z art. 33a. ust. 1 pkt 1 ustawy o ogólnym bezpieczeństwie produktów, zagrożone jest karą pieniężną w wysokości do 100 000 zł. Sankcję tę nakłada Prezes Urzędu.
źródło: UOKiK