W środę, 15 lutego, uroczyście otwarto Centrum Innowacji Baterii CSEM (BIH) w szwajcarskim mieście Neuchâtel, gdzie interdyscyplinarne zespoły – we współpracy z lokalnymi firmami – będą pracowały nad „baterią jutra”. Centrum jest pierwszym i jedynym tego rodzaju obiektem w Szwajcarii.
Elektromobilność postępuje, a wraz z jej postępem zwiększa się zapotrzebowanie na coraz bardziej zaawansowane i coraz bardziej wydajne baterie. Analitycy z Europejskiego Urzędu Patentowego i Międzynarodowej Agencji Energii przewidują, że do 2040 roku świat będzie potrzebował rozwiązań do magazynowania energii 50-krotnie przewyższających obecną pojemność rynkową.
Teraz do rywalizacji o wynalezienie „baterii jutra” dołączył również szwajcarski CSEM, który widzi w tym potencjał dla całej szwajcarskiej gospodarki. Nowe centrum badawczo-rozwojowe firmy ma docelowo wesprzeć szwajcarski przemysł w tej transformacji. Przedsięwzięcie wsparł Bank Kantonu Neuchâtel.
Na ten moment Azja produkuje 90% baterii używanych na całym świecie.
„Europa nie może dłużej pozostawać w tym stanie zależności. W Szwajcarii mamy również umiejętności, aby stanąć na czele rozwoju i innowacji w zakresie akumulatorów.” — wyjaśnia Andreas Hutter, Group Leader Energy Systems w CSEM.
W nowo wybudowanym centrum BIH będą pracowały interdyscyplinarne zespoły m.in. z dziedzin chemii, fizyki i inżynierii różnych dyscyplin. Powierzchnia obiektu badawczo-rozwojowego ma powierzchnię mierzącą 400 m2, a do 2026 roku planowane jest tam zatrudnienie ponad 50 osób. CSEM podkreśla, że po raz pierwszy zgromadzi w jednym miejscu specjalistów, którzy w będą wspólnie pracowali nad rozwiązaniami obejmującymi cały łańcuch wartości.
„Dzięki naszym nowym obiektom poszerzamy istniejący krajobraz akumulatorów w Szwajcarii i zwiększamy jego konkurencyjność” — wyjaśnia Christophe Ballif, wiceprezes ds. zrównoważonej energii w CSEM.
Specjaliści z CSEM będą pracowali zarówno nad udoskonalaniem akumulatorów, np. poprzez modyfikację właściwości interfejsów wewnątrz akumulatorów, jak i nad zarządzaniem akumulatorami za pomocą elektroniki zapewniającej bezpieczną pracę.
„Naszym wyzwaniem jest opracowanie przełomowych technologii, które sprawią, że baterie będą bardziej wydajne i trwalsze, bardziej bezpieczne i tańsze, by przemysł europejski stał się bardziej konkurencyjny.” – powiedziała Andrea Ingenito, Group Leader of Coatings for Energy Devices w CSEM.
Swiss Center for Electronics and Microtechnology CSEM prowadzi od 1984 roku działalność badawczo-rozwojową. W 2013 roku firma rozpoczęła program innowacji energetycznych, który sprawił, że zyskała renomę jako centrum technologii fotowoltaicznej, bijąc kolejne światowe rekordy w osiąganiu wydajności ogniw słonecznych.
CSEM działa zgodnie z modelem partnerstwa publiczno-prywatnego typu non-profit. Opracowuje i przekazuje technologie, które są uważane za istotne dla rozwoju szwajcarskiej gospodarki narodowej.
Źródło: www.evertiq.pl