PSA wyraziło nadzieję, że Unia Europejska przyjmie wspólne stanowisko w sprawie Iranu, po decyzji prezydenta Donalda Trumpa o wycofaniu USA z umowy nuklearnej.
„Podobnie jak inni gracze ekonomiczni śledzimy rozwój spraw, a także śledzimy oficjalne stanowisko UE w tej sprawie”, powiedział rzecznik PSA, dodając, że producent samochodów ma nadzieję, że stanowisko UE w sprawie Iranu będzie „wyjątkowe” .
Francuscy producenci samochodów PSA i Renault mocno wspierali Iran. PSA podpisało umowy na produkcję o wartości 700 milionów euro, aby odzyskać wiodącą pozycję, którą niegdyś cieszyła się na rynku, podczas gdy Renault zainwestowało w zwiększenie swoich mocy produkcyjnych do 350 000 pojazdów rocznie.
Francuski minister spraw zagranicznych Jean-Yves Le Drian powiedział w środę, że umowa Iranu nie jest martwa, a francuski prezydent Emmanuel Macron porozmawia z Hassanem Rouhani. Spotkanie Macron będzie poprzedzone rozmowami na wysokim szczeblu między Irańczykami a Wielką Brytanią i Niemcami, a także z Francją, powiedział Le Drian.
Niemiecki przemysł w środę wezwał UE do osłony inwestycji. „Niemiecki rząd i UE muszą teraz chronić interesy Iranu i przywrócić utracone zaufanie” – powiedział w oświadczeniu lobby handlu i przemysłu DIHK. „Firmy obawiają się, że mogą stracić duże interesy „.
Juergen Hardt, pracownik kancelarii kanclerz Angeli Merkel, powiedział dziennikarzowi Phoenix, że ruch Trumpa jest „bardzo ryzykowny” i „niepoważny”.
Decyzja Trumpa o wyjściu z umowy rzuca cień oraz wprowadza chaos na miliardowe inwestycje firm europejskich.
Od środy firmy nie mogą zawierać nowych transakcji w irańskim sektorze naftowym i energetycznym. Do sierpnia transakcje w irańskiej walucie i zakupach związanych z sektorem samochodowym w kraju lub irańskim złotem i innymi metalami muszą się skończyć. W listopadzie transakcje dotyczące irańskiego sektora naftowego i energetycznego, żeglugi i portów oraz usług ubezpieczeniowych będą zabronione.
Porozumienie z 2015 r. Opracowane przez USA, Francję, Niemcy, Wielką Brytanię, Rosję, Chiny i Iran zniosło sankcje wobec Iranu w zamian za ograniczenie programu nuklearnego przez Teheran. Pakt został stworzony, aby uniemożliwić Iranowi zakup bomby atomowej.
Trump powiedział we wtorek, że porozumienie to „bezsensowna, jednostronna umowa, która nigdy nie powinna była zostać wykonana”. Inne kraje, które pomogły Iranowi rozwinąć program nuklearny, również spotkają się z sankcjami – dodał.
Powiedział również, że „Jeśli pozwoliłby, aby ta umowa się utrzymała, wkrótce wybuchnie nuklearny wyścig zbrojeń na Bliskim Wschodzie”
Nie jest jasne, co może się wydarzyć po wycofaniu się USA. Amerykańscy i europejscy dyplomaci dążyli do wynegocjowania porozumień stronniczych mających na celu rozwiązanie problemów Trumpa dotyczących umowy.