Czy Kitemark™ zastąpi normę CE?

Mimo, że tematyka związana z tzw. brexitem trochę przycichła, prace na wyjście Wielkiej Brytanii ze struktur Unii Europejskiej nadal trwają.

Jeżeli losy brexit’u pójdą w kierunku tzw. twardego rozwiązania, będzie to oznaczało, że Wielka Brytania opuści strefę zgodności CE. Wówczas w to miejsce będzie musiało pojawiać się inne oznaczenie.

W Wielkiej Brytanii istnieje znak jak Kitemark™, który jest rozpoznawalny przez ponad 93% społeczeństwa. Być może właśnie Kitemark™, będzie alternatywą dla obecnego CE. Dlatego firmy, które produkują gotowe wyroby, i które będą chciały utrzymać swoją obecność na terenie Wielkiej Brytanii, prawdopodobnie będą musiały o takie oznaczenie się postarać i sprostać takiej certyfikacji. Warto zaznaczyć, że marka Kitemark™ jest wysoko rozpoznawalna w krajach Bliskiego Wschodu i coraz bardziej w Europie.  Tym samym Kitemark™ otwiera producentom możliwość zaistnienia na tych rynkach.

Jeżeli natomiast dojdzie do tzw. soft brexitu to niewykluczone, że nic się nie zmieni w kwestii samego znaku CE, a przynajmniej nie teraz.

AutoEvent 2018: 19-21 czerwca, Rawa Mazowiecka

więcej informacji na www.autoevent.pl