Branża motoryzacyjna nadal na wznoszącej, choć nastroje słabną

Podczas gdy w sierpniu w sektorze przemysłowym ogólny klimat koniunktury kształtuje się na poziomie +4,8, to w branży motoryzacyjnej wskaźnik ten jest kilkukrotnie wyższy i wynosi +14,1 – wynika z sierpniowych danych Głównego Urzędu Statystycznego. Wysoki optymizm przedsiębiorców z automotive utrzymuje się od początku roku. Pojawiają się jednak wahania, które mają swoje podłoże w koniunkturalnym cyklu branżowym. W miesiącach wakacyjnych motobranża trochę zwalnia. Dodatkowo, z rynku napływają informacje o słabnących danych o produkcji.

Jak podał Główny Urząd Statystyczny produkcja sprzedana przemysłu spadła w lipcu br. o 3,4 p.p. rok do roku, po wzroście o 6 proc. w czerwcu. W związku z tym, że słabnąca produkcja nierozerwalnie wiąże się ze słabszą konsumpcją i sprzedażą detaliczną, w lipcu zanotowano niższe wyniki tych wskaźników niż zapowiadały to prognozy ekspertów. Co istotne, to pierwsza zniżka produkcji sprzedanej przemysłu od sierpnia 2014 roku. Warto przy tym wspomnieć, że w samej branży motoryzacyjnej spadek ten wyniósł aż 12,1 p.p. w porównaniu rok do roku.

Jednak pomimo tych słabszych danych makroekonomicznych, nastroje przedsiębiorców w automotive nie powinny słabnąć aż nadto. Branża motoryzacyjna w Polsce kwitnie, co pokazują wyraźnie dane podsumowujące cały 2015 rok. Wartość produkcji części i akcesoriów motoryzacyjnych rośnie nieprzerwanie od kilku lat, a w samym 2015 roku wyniosła aż 69 mld zł. Do tego rozwija się również eksport, którego szacunkowa wartość za ubiegły rok to prawie 40 mld zł, co stanowi wzrost o ponad 12 proc. w stosunku do analogicznego okresu 2014 roku – wynika z danych opublikowanych w raporcie Stowarzyszenia Dystrybutorów i Producentów Części Motoryzacyjnych.

Dużo pracy w automotive mają również takie firmy jak nasza. CRS Polska, w której kontrolujemy części motoryzacyjne, w pierwszym półroczu tego roku, wypracowała o 15 proc. roboczogodzin (godzin pracy przepracowanych przez kontrolerów czuwających nad jakością części samochodowych naszych klientów) więcej niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Szacujemy, że do końca roku ten trend wzrostowy w naszej firmie się utrzyma.

Wskaźnik ogólnej oceny koniunktury w automotive od początku roku wynosił odpowiednio: +15,9 w styczniu, +15,3 w lutym, +18,3 w marcu, +14,7 w kwietniu, +16,6 w maju, +13,5 w czerwcu oraz 12,4 w lipcu.

Grupa CRS specjalizuje się w szerokim zakresie usług związanych z kontrolą jakości. Powstała w 1980 roku w Bochum w Niemczech. Zdobyte uznanie producentów Automotive pozwoliło na rozwój firmy w Europie –  aktualnie przedstawicielstwa spółki znajdują się w Polsce, Niemczech, Belgii i Holandii.

CRS Polska swoją działalność rozpoczęła w 2000 roku w fabryce General Motors Manufacturing Poland. Obecnie jest jedną z największych firm oferujących usługi kontroli jakości dla przedstawicieli branży Automotive w Polsce i jedyną która wykonuje prace kontroli jakości na wszystkich zakładach OEM w Polsce. Zespół ponad 1200 doświadczonych pracowników dba codziennie o jakość produkcji dostawców i poddostawców motoryzacyjnych oraz producentów motoryzacyjnych. Wśród stałych partnerów firmy znajdują się m.in. General Motors Manufacturing Poland w Gliwicach, Fiat Auto Poland w Tychach, Volkswagen Poznań, Delphi Automotive System Poland, TRW Polska oraz Lear Corporation. CRS Polska posiada rozwiniętą sieć 33 stacjonarnych oddziałów w całej Polsce. Główna siedziba spółki znajduje się w Gliwicach.

Kilkudziesięcioletnie doświadczenie zdobyte w całej Europie w połączeniu z profesjonalnym zespołem oraz dobrą organizacją pracy pozwala CRS zapewniać kompleksową obsługę wymagających klientów na najwyższym poziomie.

Więcej informacji o firmie dostępnych jest pod adresem: http://www.crspolska.com/.