W ciągu dwóch pierwszych miesięcy 2013 r. odnotowano wzrost (+8,6%) liczby pierwszych rejestracji używanych autobusów, które zostały sprowadzone do Polski. Krajowi przewoźnicy sprowadzili łącznie 504 takie pojazdy, informuje Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego na podstawie danych JMK analizy rynku transportowego.
Rynek autobusów przywiezionych za zagranicy imponuje stabilnością – nie widać tu większych zmian. Dominują segmenty międzymiastowy i turystyczny – czyli odwrotnie niż na rynku autobusów nowych. Dodatkowo po tegorocznych wynikach można odnieść wrażenie, że im gorzej się dzieje na rynku fabrycznie nowych pojazdów tym lepiej radzi sobie rynek wtórny, pisze w raporcie PZPM. Segmenty międzymiastowy i turystyczny notują znaczne wzrosty rejestracji (odpowiednio: 19,1% i 15,3%), podczas gdy na rynku pierwotnym te kategorie notują bardzo słabe wyniki. Odwrotnie jest z minibusami – od początku roku nowe pojazdy tego typu sprzedają się lepiej niż auta używane. Autobusy miejskie – tutaj zarówno na rynku pierwotnym, jak i wtórnym odnotowaliśmy bardzo słabe rezultaty, co jest spowodowane dużymi zakupami nowych pojazdów w ciągu ostatnich 2 lat. Teraz przedsiębiorstwa komunikacji miejskiej czekają na kolejne transze unijnego dofinansowania i dokonują tylko niezbędnych wzmocnień nowego taboru.
Podsumowując, PZPM podaje, że w okresie I-II 2013 zarejestrowano 168 używanych autobusów międzymiastowych (+27 szt.; +19,1% r/r); 136 turystycznych (+18; +15,3%); 102 MINI (-3; – 2,9%); 58 miejskich (-39; -40,2%); 6 szkolnych (+5; +500%).
Po dwóch miesiącach br. na szczycie podium autobusowego rynku wtórnego utrzymuje się marka Mercedes-Benz (152 szt.; 30% udziału w rynku), z czego znaczna część była reprezentowała kategorię MINI (66 szt). Drugie miejsce (79 szt.) utrzymuje na rynku autobusów używanych marka Renault. , która króluje wśród autobusów międzymiastowych (39 szt.) oraz turystycznych (29). Trzecie miejsce zajmuje kolejna niemiecka marka – Setra – (połączona w Daimler Buses z marką Mercedes-Benz) z wynikiem 66 egz.(pojazdy międzymiastowe – 37 szt.; turystyczne – 17 szt.). Czołówkę samotnie goni MAN (49 szt.), któremu w tym roku towarzyszy holenderska marka VDL (45). Za nimi reszta (w tym tak egzotyczne marki jak Thomas, Marbus, Gepebus, Leyland czy OAF) z IVECO-Irisbus (27) i Neoplan (15) na czele.
AUTOR: WNP.PL (AG)
źródło: PZPM, JMK