Toyota wprowadziła do użytku 20 elektrycznych wózków widłowych na ogniwa paliwowe w fabryce Motomachi w Toyota City w Japonii. Na terenie zakładu powstała także stacja tankowania wodoru. Jest to kolejny krok do realizacji planu Toyota Environmental Challenge 2050, obejmującego całkowite wyeliminowanie emisji CO2 z działalności fabryk Toyoty.
Fabryka Motomachi to niewielki zakład w pobliżu siedziby głównej Toyota Motor Corporation, w którym powstają luksusowe samochody firmy, w tym napędzana wodorowymi ogniwami paliwowymi Toyota Mirai. Pierwsze dwa wózki widłowe z wodorowym napędem zostały wprowadzone do użytku w tym zakładzie w styczniu 2017 roku. Obecnie dysponuje on już 22 takimi pojazdami. Toyota dołączyła w ten sposób do inicjatywy promowania ogniw paliwowych w pojazdach przemysłowych Ministerstwa Środowiska oraz Ministerstwa Gospodarki, Handlu i Przemysłu. Pojazdy wyprodukowała Toyota Industries Corporation.
Co wyróżnia wózki widłowe na wodór?
Elektryczne wózki widłowe na ogniwa paliwowe wykorzystują wodór do produkcji energii elektrycznej. Jest to bardzo ekologiczne rozwiązanie, gdyż układ silnika elektrycznego zasilanego ogniwami paliwowymi nie emituje CO2 ani żadnych spalin czy szkodliwych substancji, a jedynym produktem ubocznym pracy ogniw paliwowych jest woda. Do produkcji wodoru można wykorzystywać energię odnawialną oraz odpady, co dodatkowo zwiększa walory ekologiczne tego rozwiązania. Wodorowe wózki widłowe są wygodne w użytkowaniu dzięki temu, że ich zatankowanie trwa około trzech minut, zaś pełny zbiornik wystarcza na 8 godzin pracy wózka o udźwigu 2500 kg. Co więcej, ogniwa paliwowe mogą służyć jako źródło zasilania innych urządzeń, dzięki czemu wodorowe wózki widłowe stanowią element systemu zabezpieczenia w sytuacjach awaryjnych.
Wodorowe wózki widłowe Toyoty pracują w zakładach i magazynach także innych firm. W Jokohamie są one eksploatowane na hurtowym rynku owocowo-warzywnym oraz w browarze Kirin, zaś w Kawasaki w chłodniach firm Nakamura Logistics i Nichirei Logistics. Wodór do ich zasilania jest produkowany w instalacji na terenie elektrowni wiatrowej w Jokohamie (Hama Wing). Rozwiązanie to pozwala na wykorzystanie nadmiaru energii produkowanej przez turbiny wiatrowe, zwiększając wydajność elektrowni.
Toyota Environmental Challenge 2050
Toyota jest w trakcje reorganizacji swoich fabryk, mającej na celu całkowitą eliminację emisji gazów cieplarnianych wynikającej z ich działalności. Cel ten jest elementem strategii Toyota Environmental Challenge 2050. Koncern opracowuje i wdraża niskoemisyjne technologie produkcji i nowe procedury oraz wprowadza do zakładów odnawialne źródła energii i technologie wodorowe. Firma będzie nadal zastępowała w swoich fabrykach konwencjonalne wózki widłowe wodorowymi – do 2020 roku w samej tylko fabryce Motomachi będzie ich co najmniej 170.
Źródło: www.mototarget.pl