Przedsiębiorcy planujący poważniejsze remonty czy naprawy swoich aut osobowych powinni się pospieszyć, jeśli chcą odliczyć pełen VAT od wydatków z tym związanych. Wkrótce bowiem stracą to prawo i będą mogli odliczać tylko 50 proc. podatku.
28 stycznia rząd przyjął projekt zmian w VAT dotyczący tzw. samochodów z kratką. Zgodnie z nim od samochodów osobowych wykorzystywanych jednocześnie do celów służbowych i prywatnych będzie przysługiwać odliczenie 50 proc. podatku.
„Najbardziej rozczarowani będą przedsiębiorcy używający w firmie zwykłe samochody osobowe. Dotychczas – tak jak pozostali – mogli odliczać cały VAT zawarty w cenie napraw, przeglądów oraz innych wydatkach związanych z ich eksploatacją” – powiedział PAP doradca podatkowy w kancelarii KNDP Kolibski Nikończyk Dec & Parterzy Konrad Piłat.
Zaznaczył, że resort finansów od kilku miesięcy zapowiadał ograniczenie odliczenia VAT do 50 proc., ale w zamian podatnicy mieli uzyskać prawo do odliczenia 50 proc. VAT naliczonego na fakturach za paliwo. Okazało się jednak, że nowe ograniczenie ma obowiązywać od razu, a korzystna zmiana – dopiero od 1 lipca 2015 r.
„Podatnicy, którzy od dawna planują pomalować porysowane drzwi samochodu albo muszą wymienić sprzęgło, tarcze hamulcowe lub przeprowadzić inne naprawy zyskają, jeśli się z tym pospieszą. Obecnie odliczą cały VAT z faktur za zakup części i usługi warsztatów samochodowych. Po wejściu w życie projektu zdecydowana większość podatników będzie mogła obniżyć VAT należny tylko o połowę podatku naliczonego” – wyjaśnił doradca podatkowy.
Piłat zwrócił uwagę, że po wejściu w życie zmian, do trzech niemal identycznych samochodów z nadwoziem kombi lub hatchback będą mogły mieć zastosowanie trzy różne zasady odliczania VAT od paliwa.
Przedsiębiorca używający zwykłego auta osobowego przed 1 lipca 2015 r. nie odliczy VAT od paliwa w ogóle. Jeśli pojazd ma homologację ciężarową i ładowność 500 kg lub większą, to odliczy połowę VAT naliczonego. „Gdy jednak sposób wykorzystywania pojazdu potwierdzony szczegółową ewidencją przebiegu wykluczy użycie go do celów prywatnych, to podatnik bez ograniczeń obniży VAT należny o naliczony. Z pewnością najwięcej wątpliwości i sporów będzie dotyczyło tej ostatniej sytuacji” – ocenił.
Od 1 stycznia 2014 r. można odliczyć pełen VAT od zakupu aut osobowych „z kratką”, które uzyskają homologację samochodu ciężarowego. Z początkiem 2014 r. wygasła bowiem zgoda Brukseli na stosowanie wcześniejszych ograniczeń w odliczaniu VAT od samochodów osobowych kupowanych przez firmy oraz VAT na paliwa do takich aut. Resort finansów zwrócił się co prawda do UE o pozwolenie na wprowadzenie kolejnych ograniczeń, jednak na decyzję czekano do połowy grudnia 2013 r.
Zgodnie z projektem przyjętym przez rząd w ubiegły wtorek firma będzie mogła odliczyć 50 proc. podatku naliczonego w odniesieniu do wszystkich wydatków dotyczących pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które wykorzystywane są do celów związanych z opodatkowaną działalnością gospodarczą, jak i do celów prywatnych.
Założono, że pełne odliczenie będzie przysługiwało tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Pełne odliczenie VAT od aut przeznaczonych wyłącznie do działalności gospodarczej będzie wymagało złożenia w urzędzie skarbowym informacji o tych pojazdach oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu.
Pełne odliczenie VAT ma przysługiwać tylko w odniesieniu do wydatków związanych z pojazdami wykorzystywanymi przez podatnika wyłącznie do działalności gospodarczej. Możliwość odliczania 50-proc. kwoty VAT od paliw kupowanych do napędu pojazdów wykorzystywanych do działalności gospodarczej i do celów prywatnych ma być zawieszona do 30 czerwca 2015 r. Okres przejściowy nie dotyczyłby wydatków na paliwa do samochodów, które są wykorzystywane w 100 proc. do działalności gospodarczej.
Nowe przepisy mają obowiązywać po 14 dniach od daty publikacji w Dzienniku Ustaw.
wnp.pl, AUTOR: PAP