Honda rozkręca eksport samochodów z USA. I otwiera kolejną fabrykę…

W 2013 r. japoński koncern wyeksportował z USA więcej samochodów, niż… sprowadził do tego kraju. Honda twierdzi, że jest pierwszym wśród firm z Japonii takim eksporterem netto z USA.

W zeszłym roku Honda wyeksportowała 108,7 tys. aut wyprodukowanych w swoich zakładach w USA, a do Stanów Zjednoczonych importowała ze swoich fabryk w Japonii 88,5 tys. samochodów.

W ten sposób eksport aut Hondy z USA przewyższył import aut tej marki do Stanów Zjednoczonych. A wiceprezes Hondy na Amerykę Północną Rick Shostek zapowiedział, że w przyszłości japoński koncern będzie z USA eksportować jeszcze więcej samochodów. W 2013 r. za bramy fabryk Hondy w USA pierwszy raz w historii wyjechało 1,3 mln samochodów, a łącznie w Ameryce Północnej – doliczając wyniki zakładów w Kanadzie i Meksyku – japoński koncern wyprodukował tu aż 1,78 mln pojazdów.

Swoją pierwszą fabrykę aut w USA Honda otworzyła w 1982 r. – jako pierwszy z japońskich koncernów. Obecnie Honda ma już cztery fabryki w USA, a trzy kolejne – w Kanadzie i Meksyku. Ósmą fabrykę w Ameryce Północnej japoński koncern otworzy już w tym miesiącu. Z taśm montażowych zakładu w meksykańskim mieście Celaya będzie zjeżdżać małe auto Honda Fit.

Już pięć lat po otwarciu pierwszej fabryki w Stanach Zjednoczonych Honda zaczęła eksportować produkowane w niej auta. A w latach 1987-2012 japoński koncern wyeksportował w sumie 1 mln samochodów wyprodukowanych w USA.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, Reuters

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,15388821,Honda_rozkreca_eksport_samochodow_z_USA__I_otwiera.html