W niektórych maluchach Grupy Volkswagena trzeba sprawdzić sterowniki poduszek

Spółka Volkswagen Group Polska powiadomiła Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, że niektóre egzemplarze samochodów Volkswagen UP! (wyprodukowanych w okresie 14 stycznia 2013 – 19 marca 2013 r. w Niemczech), mogą stwarzać zagrożenie dla użytkowników), podobna informacja dotyczy niektórych egzemplarzy modelu Skoda Citigo (z okresu pomiędzy 14 stycznia br. a 19 marca br. w Republice Czeskiej).
Przedsiębiorca poinformował, że w niektórych egzemplarzach Volkswagena UP! i Skody Citigo zostały zamontowane sterowniki poduszek bezpieczeństwa z wadliwym oprogramowaniem. W takich sterownikach nieaktywna jest funkcja diagnozy czujników zderzenia bocznego, co powoduje, że ewentualne zakłócenia i błędy w systemie bocznych poduszek bezpieczeństwa nie mogą zostać rozpoznane. Ponadto brak diagnozy powoduje, że w przypadku wystąpienia zakłócenia, nie zaświeci się lampka kontrolna poduszek bezpieczeństwa. W konsekwencji w przypadku zderzenia, poduszki bezpieczeństwa i napinacze pasów bezpieczeństwa mogą nie zadziałać lub zadziałają z opóźnieniem.

Na rynku polskim kampanią naprawczą objętych jest 480 samochodów Volkswagen UP! i 469 – Skoda Citigo.

Przedsiębiorca poinformuje listownie właścicieli samochodów objętych akcją serwisową o możliwości wystąpienia usterki oraz zaprosi do kontaktu z dowolnym partnerem serwisowym w celu umówienia wizyty i usunięcia ewentualnej usterki.

źródło: UOKiK

AUTOR:  WNP.PL (AG)