Pół wieku fabryki ciężarówek w Wörth

Fabryka Mercedes-Benz w Wörth (Nadrenia-Palatynat, Niemcy) świętuje 50-lecie uruchomienia produkcji ciężarówek. Pierwszy taki pojazd opuścił linie montażowe zakładu dokładnie 1 października 1963 r.
Codziennie 12 tys. pracowników fabryki montuje do 470 ciężarówek – od Atego i Axora, przez Arocs i Actrosa, aż po Econica, Unimoga i Zetrosa. Każdy z egzemplarzy dostosowany jest do specyficznych wymagań klienta. Statystycznie, w ciągu jednego roku nie powstają tu dwie takie same ciężarówki. A w ciągu 50 lat wyjechało ich stąd ponad 3,6 mln.

Wörth to największa na świecie fabryka ciężarówek, należąca do globalnej sieci produkcyjnej Daimler Trucks. W ciągu ostatnich lat w jej rozwój zainwestowano ponad 1,3 mld euro. Na powierzchni 2,9 km2 mieszczą się zarówno hale produkcyjne, jak i biura kluczowych działów Mercedes-Benz Trucks. Działa tu również punkt serwisowy, oferujący wszechstronną obsługę, oraz profesjonalne szkolenia dla kierowców. Po otwarciu w 2008 r. centrum badań i testów w Wörth odbywają się także prace projektowe.

Zakład angażuje się w stosowanie ekologicznych technologii produkcji. Przykładowo, nowa, w pełni zautomatyzowana lakiernia – uruchomiona w marcu 2012 r. – wykorzystuje powłoki wodorozcieńczalne. Ponadto, od kwietnia br. w Wörth działa elektrociepłownia dostarczająca ok. 40% energii elektrycznej i 25% ciepła zużywanego w fabryce. Produkcja energii bezpośrednio na terenie zakładu pozwala ograniczyć roczną emisję dwutlenku węgla o około 22 tys. ton, co odpowiada emisji generowanej przez ponad 2 000 gospodarstw domowych.

źródło: Mercedes-Benz

AUTOR: WNP.PL (AG)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997