Telematyka w motoryzacji. Będziemy jeździć bezpieczniej?

Zgodnie z badaniami LeasePlan MobilityMonitor ponad 50% kierowców deklaruje bardziej ostrożną i uważną jazdę oraz zmianę swoich zachowań za kierownicą po zainstalowaniu systemów telematycznych. Czy nowoczesne rozwiązania wpłyną na poprawę bezpieczeństwa na drogach?

Samochód sam wzywa odpowiednie służby w razie wypadku. A dodatkowo pozwala na zdalną diagnostykę usterek, namierzenie najbliższego ASO, kontrolowanie stylu jazdy i unieruchomienie silnika w razie kradzieży pojazdu. To wszystko zasługa telematyki, o której robi się w branży motoryzacyjnej coraz głośniej.

Badania przeprowadzone przez LeasePlan w 17 krajach na grupie blisko 4000 kierowców użytkujących samochody służbowe, dostarczają interesujących informacji na temat przyszłości motoryzacji. Zgodnie z sondażem 50% kierowców czułoby się pewniej prowadząc auto wyposażone w urządzenia telematyczne. Coraz większa grupa kierowców bo już 39% w porównaniu do 35% w 2014 r. przyznaje, że systemy telematyczne zmieniłyby ich styl jazdy, zaczynając od bardziej ostrożnej jazdy (15% respondentów w stosunku do 9% w 2014 r.), poprzez przywiązywanie większej wagi do oszczędności paliwa, a na ograniczeniu prędkości (9%) kończąc.

– Systemy telematyczne to korzyść dla flot firmowych nie tylko od strony finansowej – mówi Artur Sulewski dyrektor handlowy LeasePlan Polska. Rozwiązania te zwiększają bowiem bezpieczeństwo na drodze, poprawiają statystyki odzyskiwania skradzionych aut obniżając tym samym liczbę roszczeń ubezpieczeniowych, a poprzez spadek zużycia paliwa korzystnie wpływają na środowisko naturalne.

wnież funkcję wykorzystywaną w razie wypadku; urządzenie wysyła w takiej sytuacji sygnał do centrum alarmowego i kierowca otrzymuje niezbędną pomoc. Jest to dodatkowe zabezpieczenie dla użytkowników aut służbowych, którzy nierzadko pokonują kilkadziesiąt tysięcy kilometrów rocznie.

Coraz większe zmiany gospodarcze, technologiczne i społeczne, wpływają na przyszłość mobilności, a tym samym całej branży leasingowej. Warto również pamiętać, że telematyka oprócz bezpośredniego wpływu na bezpieczeństwo użytkowników drogi wpływa również na oszczędności. Dzięki systemom monitorującym zachowanie konkretnego użytkownika auta Fleet Manager jest bogatszy o bardzo ważną wiedzę. Może m.in. monitorować sposób jazdykierowcy i porównać ją do ilości wizyt w serwisach. Mając szczegółowe raporty jest w stanie wyeliminować nawyki kierowców, które wpływają na większe zużycie auta co w konsekwencji prowadzi do redukcji kosztów napraw. Dzięki zastosowaniu rozwiązań telematycznych firma ma m.in. możliwość optymalizacji tras i w rezultacie ograniczenia przebiegów, a co za tym idzie spada zużycie i redukowane są koszty paliwa. Także wartość rezydualna pojazdów na koniec kontraktu może ulec zmianie na lepsze i nie zostaniemy zaskoczeni dodatkowymi opłatami pod koniec umowy.

Rozwiązania telematyczne umożliwiają monitorowanie wielu podstawowych procesów w naszych flotach. Dane pozyskane za ich pomocą pozwalają podnieś bezpieczeństwo użytkowników, oszczędzić czas naszych pracowników, a także w efekcie końcowym zredukować nakłady finansowe na floty.

Motofakty.pl,  Autor: (mm/ip)