Mało kto zdaje sobie sprawę z faktu, jak ogromną rolę w naszym codziennym życiu odgrywają poszczególne marki.
By podkreślić ekskluzywność jakiegoś przedmiotu sprzedawcy często mówią nam, że mamy właśnie do czynienia z „mercedesem w świecie” – dajmy na to – sprzętu AGD. Wychodząc do pracy zakładamy „adidasy”, a oglądając się na ulicy za terenówką krzyczymy „ładny dżip”.
To, że np. Toyota kojarzy mam się z niezawodnością, Citroen z komfortem a Dacia z niską ceną nie jest wcale dziełem przypadku. Nad wizerunkiem danego producenta czuwa sztab specjalistów, których zadaniem jest wyrobienie w opinii publicznej konkretnych skojarzeń dotyczących marki.
Którzy producenci najlepiej radzą sobie z zarządzaniem własnym wizerunkiem? Wyznacznikiem pracy działu PR jest wartość rynkowa znaku firmowego danej marki. Od 13 lat, każdego roku, w oparciu o tę zmienną, tworzony jest specjalny ranking najbardziej rozpoznawanych logotypów. W tegorocznym badaniu Interbrand 2012, na sto sklasyfikowanych firm, znalazło się dwunastu producentów samochodów. Loga których z nich warte są najwięcej?
Na czele Toyota
Najwyżej wśród producentów pojazdów – na 10. miejscu w ogólnym rankingu – podobnie jak w zeszłym roku, znalazła się Toyota. Wartość znaku firmowego japońskiej marki wyceniona została na 30,28 mld dolarów. To wynik o 9 proc. wyższy niż w zeszłym roku.
Zaraz za Toyotą znalazły się dwie firmy niemieckie. Na drugim miejscu w kategorii motoryzacja (11. w zestawieniu wszystkich firm) sklasyfikowano markę Mercedes-Benz, której logo warte jest obecnie 30,09 mld dolarów, czyli o 10 proc. więcej niż w zeszłym roku.
Zaraz za Mercedesem – na 3. miejscu wśród producentów samochodów (12. pozycja w ogólnym zestawieniu) znalazło się BMW. Logo firmy – słynne wirujące śmigło wpisane w kolory flagi Bawarii – wycenione zostało na 29,05 mld dolarów – aż o 18 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Podobnie jak przed rokiem, na czwartym miejscu wśród producentów aut (21. pozycja w ogólnym zestawieniu) znalazła się Honda. Wartość logo japońskiego producenta wyceniono na 17,28 mld dolarów, czyli aż o 11 proc. mniej niż w ubiegłym roku. Na słabszy wynik – przynajmniej wg ekspertów Interbrand – wpłynęły ubiegłoroczne klęski żywiołowe w Japonii i Tajlandii.
Pierwszą piątkę wśród producentów samochodów (39. pozycja w ogólnym zestawieniu) zamyka Volkswagen. Niemcy mogą mieć jednak powody do radości. Znak firmowy wyceniony został na 9,2 mld dolarów, czyli aż o 18 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Koreańska ekspansja?
Szóste miejsce wśród producentów samochodów (45. pozycja w ogólnym zestawieniu) przypadło marce Ford. Jej logo wyceniane jest obecnie na 7,9 mln dolarów).
Siódme miejsce (53. w ogólnym zestawieniu) przypadło – uwaga – Hyundaiowi. Znak firmowy koreańskiego koncernu wyceniany jest obecnie na 7,4 mld dolarów, czyli aż o 24 proc. więcej niż w zeszłym roku.
Koreańska firma wyprzedziła sklasyfikowaną na 8. pozycji markę Audi (55. miejsce w ogólnym zestawieniu), której znak firmowy warty jest dziś 7,1 mld dolarów (+17 proc. w stosunku do ubiegłego roku).
Zaraz za producentem z Ingolstadt znalazła się inna marka koncernu Volkswagena – sklasyfikowane na 9. pozycji (72. miejsce w klasyfikacji ogólnej) Porsche. Logo firmy warte jest dziś 5,1 mld dolarów, co oznacza 12-proc. wzrost w stosunku do minionego roku.
Dziesiątkę najbardziej wartościowych znaków firmowych wśród wytwórców samochodów zamyka japoński Nissan. Mimo że firma pojawiła się w zestawieniu Interbrand dopiero po raz drugi (debiut w zeszłym roku) jej znak wyceniony został na 4,9 mld dolarów, co oznacza wzrost w stosunku do ubiegłego roku o rekordowe 30 proc. Tak rewelacyjne rezultaty to wynik inwestycji w proekologiczne rozwiązania, m.in. wprowadzenia do oferty elektrycznego modelu leaf.
W ogólnym zestawieniu 100 marek znalazło się jeszcze dwóch wytwórców samochodów. Po raz pierwszy w badaniu Interbrand – na 87. miejscu w ogólnym zestawieniu – pojawiła się koreańska Kia. Wartość jej znaku firmowego oszacowano na 4 mld dolarów.
Tak samo jak w zeszłym roku, przedostatnią – 99. – pozycję w rankingu zajmuje ikona sportów samochodowych – Ferrari. Wartość logo przedstawiającego czarnego rumaka na żółtym tle oszacowana została na 3,77 mld dolarów. To o 5 proc. więcej niż w ubiegłym roku.
Warto dodać, że – tak samo jak przed rokiem – za najbardziej rozpoznawalny znak firmowy na świecie uznano logo Coca Coli, które warte jest obecnie – bagatela – 77,8 mld dolarów (o 8 proc. więcej niż przed rokiem). Na drugim stopniu podium – z rekordowym wzrostem wynoszącym 129 proc. – znalazła się firma Apple (wartość logo 76,5 mld dolarów), na trzecim miejscu sklasyfikowano markę IBM (wartość logo 75,5 mld dolarów).
INTERIA.PL, Paweł Rygas