Liderzy branży produkcyjnej Stellantis podejmują wyzwanie odkrywania i wdrażania procesów produkcyjnych, które wykorzystują talenty specjalistów, zapewniają wysoką jakość produktów, poprawiają wydajność oraz efektywnie wpływają na produkcję pojazdów i części przy minimalnym wpływie na środowisko.
Odbywający się już po raz dziewiąty, coroczny Factory Booster Day firmy Stellantis jest kluczowym elementem dla wprowadzania usprawnień w produkcji, które są niezbędne do zaspokojenia obecnych potrzeb przemysłu motoryzacyjnego poprzez wykorzystanie nowych technologii na liniach produkcyjnych. Wykorzystując proces „Open Challenge”, w którym dyrektorzy zakładów zwracają się do dostawców i startupów, prosząc ich o pomysły, Factory Booster Day jest okazją do zaprezentowania szerokiej publiczności najlepszych rozwiązań dla zakładów produkcyjnych, demonstrowanych przez dostawców i startupy w formie fizycznych i wirtualnych pokazów.
Podczas odbywającego się 18 września Factory Booster Day 2024, organizowanego na terenie kompleksu Stellantis Mirafiori w Turynie, prezentowane są 93 innowacje. W ciągu ostatnich trzech lat zespół produkcyjny Stellantis rozpatrzył ponad 300 propozycji.
„Wydarzenie to potwierdza, że współpraca z naszymi partnerami produkcyjnymi działa. Od 2021 r., wdrażanie innowacji i nieustanne udoskonalenia zmniejszyły nasze koszty transformacji o 11%, zużycie energii o 23%, a problemy z jakością spadły o 40%”, powiedział Arnaud Deboeuf, dyrektor produkcji w Stellantis. „Specjaliści ze Stellantis są dumni z konstruowania pojazdów naszych kultowych marek, które ekscytują naszych klientów na całym świecie. Wykorzystanie najnowszych technologii, zwłaszcza sztucznej inteligencji, jest istotnym narzędziem do osiągnięcia wysokiego poziomu doskonałości, do którego dążymy”.
Innowacje z poprzednich edycji Factory Booster Day zapewniły przełom w produkcji Stellantis pod względem szybkości i bezpieczeństwa w opartych na chmurze cyfrowych bliźniakach (cloud based digital twins), sztucznej inteligencji (AI) i systemach wizyjnych 3D. Innowacje te obejmują między innymi:
- Stellantis korzysta z Autodesk Construction Cloud, platformy opartej na chmurze, która obsługuje przepływy pracy na wszystkich etapach – od projektowania, przez planowanie, aż po budowę i fazę operacyjną. Zaprezentowany podczas Factory Booster Day 2022, umożliwia dostawcom i Stellantis jednoczesne udostępnianie i symulowanie układów konstrukcyjnych oraz interakcję w „cyfrowym bliźniaku” zakładu produkcyjnego. Przyspieszenie agregacji danych konstrukcyjnych i usprawnienie procesu współpracy między Stellantis i jej dostawcami zmniejsza „cyfrowe marnotrawstwo”, eliminując ręczną agregację danych i umożliwiając bezpośrednią wizualizację dla wszystkich zespołów. Ponadto platforma przyspiesza walidację projektu. Autodesk Construction Cloud został po raz pierwszy wdrożony w fabryce Windsor Assembly Plant w Kanadzie w celu instalacji platformy STLA Large, i – po uzyskaniu znacznej redukcji kosztów – został rozszerzony o instalację STLA Frame w fabryce Sterling Heights w stanie Michigan w Stanach Zjednoczonych.
- Zrobotyzowane systemy naprowadzania oparte na sztucznej inteligencji, zainstalowane w kilku zakładach Stellantis, obejmują trójwymiarowy (3D) system wizyjny. To innowacyjne rozwiązanie opracowane przez GuideNow we współpracy z Inbolt, francuskim startupem, wykorzystuje sztuczną inteligencję i systemy wizyjne, umożliwiając robotom dostosowanie trajektorii i operacji w czasie rzeczywistym w celu uniknięcia potencjalnych kolizji lub uderzeń. System zapewnia lepszą jakość i skraca czas oczekiwania między montażem układu napędowego a jego instalacją w samochodzie. Innowacja ta została zaprezentowana podczas Factory Booster Day 2021.
- Autonomiczne koła od wheel.me, norweskiego start-upu zajmującego się robotyką, przekształcają wózki w autonomiczne roboty mobilne (AMR). Koła zastępują standardowe kółka, automatyzując przemieszczanie elementów lub towarów w fabryce. Technologia pomaga zwiększyć wydajność i bezpieczeństwo przy jednoczesnym obniżeniu kosztów, przy minimalnym wpływie na istniejące procesy i przepływ materiałów. wheel.me eliminuje potrzebę stosowania drogich systemów gąsienicowych, oferując Stellantis elastyczność i oszczędności roczne. Stellantis i wheel.me planują obecnie rozszerzenie technologii na pozostałe zakłady. Innowacyjne rozwiązanie zaprezentowano podczas Factory Booster Day 2022.
Innowacje produkcyjne pomagające oferować lepsze produkty, generować mniej odpadów lub zmniejszać zużycie energii, mają kluczowe znaczenie dla realizacji ambitnych celów planu strategicznego Dare Forward 2030, zakładających:
- Stanie się firmą technologiczną o zerowej emisji dwutlenku węgla netto do 2038 r., z uwzględnieniem wszystkich zakresów, przy jednocyfrowej procentowej kompensacji pozostałych emisji. Stellantis osiągnął redukcję śladu węglowego produkcji w zakresie 1 i 2 o ponad 20% od 2021 roku.
- Obniżenie kosztów produkcji o 40% do 2030 r., m.in. poprzez wdrożenie automatyzacji, rozwiązań cyfrowych i sztucznej inteligencji.
- Stanie się liderem pod względem jakości produktu dzięki zoptymalizowanemu wykrywaniu wad, zapewniając wiodącą w branży obsługę klienta.
Źródło: Stellantis