Sposób na samochód w firmie – dlaczego wynajem długoterminowy okazuje się najkorzystniejszy?

Jedną z pierwszych i najczęstszych inwestycji w małych i średnich przedsiębiorstwach jest zakup samochodu lub całej floty niezbędnej do wykonywania działalności.
Coraz więcej przedsiębiorców, chcących sfinansować nowy pojazd, staje przed wyborem – wybrać leasing, zakupić za gotówkę, a może skorzystać z coraz bardziej popularnego rozwiązania jakim jest wynajem długoterminowy?
Czym różni się od zadomowionego już na naszym rynku tradycyjnego leasingu bankowego oraz jakie są jego przewagi nad zakupem za gotówkę? Warto przed podjęciem decyzji sprawdzić jakie korzyści oraz wady niesie takie rozwiązanie.

Zakup samochodu za gotówkę, choć wydaje się rozwiązaniem najtańszym to na dłuższą metę jest obciążony wieloma wadami. Jeśli rzetelnie podliczymy wszystkie koszty, w tym stratę wartości auta, ubezpieczenie, opony i serwis to koszt całkowity znacząco przewyższy początkowe założenia.
Można to zauważyć na przykładzie popularnego Forda Focusa użytkowanego przez 36 miesięcy. Koszt zakupu auta wynosi około 57 tys. zł. W ciągu następnych miesięcy ponosimy koszty dodatkowe za ubezpieczenie, obowiązkowe przeglądy czy opony, co łącznie przekroczy kwotę 10 tys. zł. Po uwzględnieniu utraty wartości łączny koszt użytkowania samochodu w okresie 3 lat wyniesie około 37 tys. złotych, podczas gdy przy wynajmie długoterminowym koszt ten zamyka się w 30 tys. zł.

Ponadto jeśli chcemy zmienić samochód zakupiony za gotówkę, to na naszych barkach spoczywa znalezienie kolejnego właściciela i odzyskania chociaż części zainwestowanych środków.

Tradycyjny leasing finansowy z kolei pozwala nam zachować znaczną część środków, które możemy przeznaczyć na inne inwestycje, jednak większość firm oferujących tę formę finansowania wymaga, żeby klient wniósł udział własny, na poziomie 10-20% wartości pojazdu. W miesięcznej racie leasingu (która jest stosunkowo wysoka) spłacamy całą wartość samochodu, co w konsekwencji pozwala na jego wykup za symboliczny 1%. Wciąż jednak po naszej stronie spoczywają pozostałe nakłady finansowe takie jak ubezpieczenie, serwis, wymiana opon czy przeglądy. W zamian, podobnie jak w przypadku zakupu za gotówkę, użytkujemy samochód bez limitu kilometrów uzyskując większą swobodę związaną z eksploatacją samochodu. Można przyjąć, że co prawda leasingodawcy wyznaczają w umowie pewne ramy postępowania, to jednak przedsiębiorca w praktyce dysponuje pojazdem jakby był jego właścicielem.

W przypadku wynajmu długoterminowego w umowie co prawda określa się limit kilometrów ale zyskujemy aż 5 zasadniczych korzyści:
1. Po pierwsze – nie musimy wpłacać własnych środków.
2. Po drugie – opłacamy niską ratę miesięczną (często niemal o połowę niższą niż rata leasingu). Rata ta pokrywa jedynie utratę wartości pojazdu w czasie jego użytkowania.
3. Po trzecie – korzystamy z efektu skali i rabatów firmy wynajmującej. Wszelkie koszty serwisowe, wymiany opon, przeglądów, ubezpieczenia, auta zastępczego czy likwidacji ewentualnych szkód są ujęte w zryczałtowanej racie miesięcznej.
.4. Nie zajmujemy się także późniejszą sprzedażą samochodu. Ryzyko większej od zakładanej w momencie zakupu utraty wartości pozostaje po stronie firmy wynajmującej
5. Zawsze jesteśmy mobilni. W praktyce cały czas użytkujemy nowy, bezpieczny samochody, a gdy zdarzy nam się szkoda lub awaria, otrzymujemy samochód zastępczy.
Na koniec umowy, jeśli oczywiście chcemy, możemy wykupić samochód. Jednak jak pokazuje praktyka, tylko bardzo nieliczni korzystają z tej opcji. Wybieramy nową umowę i radość z jazdy kolejnym, nowym modelem. Trzeba zaznaczyć, że wartość końcowa auta jest zawsze określana na samym początku – w umowie wynajmu.

Na koniec warto wspomnieć o informacjach czysto księgowych, które mają niebagatelne znaczenie dla finalnych kosztów przy wynajmie samochodu. Przede wszystkim nie ma kilometrówki, a klient zalicza całą ratę wynajmu (w tym serwisu) do kosztów podatkowych. Ponadto, w przypadku aut o wartości przekraczającej 20 tys. euro, nie obowiązuje limit kosztów uzyskania przychodów.
W związku z tym, że samochód należy do majątku firmy wynajmującej, użytkownik pojazdu nie dokonuje odpisów amortyzacyjnych. Podatek VAT natomiast rozłożony jest w ratach miesięcznych i naliczany proporcjonalnie. Prawo do pełnego odliczenia VAT przysługuje w sytuacji wykorzystywania auta jedynie dla potrzeb prowadzonej działalności, przy spełnieniu dodatkowych warunków. Jeżeli auto wykorzystywane jest do tzw. celów mieszanych, czyli w działalności oraz prywatnie – przysługuje 50% odliczenia VAT od wydatków związanych z jego bieżącym użytkowaniem, tj. czynszu, paliwa, myjni. Pozostałe 50% VAT, dla którego nie przysługuje prawo do odliczenia, ujmowane jest jako koszty uzyskania przychodów wraz z kwotą netto. 50% odliczenie przysługuje również wówczas, gdy samochód wykorzystywany jest wyłącznie na potrzeby firmy, lecz ze względu na pracochłonność zrezygnujemy z prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu dla celów VAT.
Podsumowując – kiedy prowadzimy sprawnie i nowocześnie zarządzane przedsiębiorstwo zazwyczaj sporo inwestujemy i chcemy mieć wszystkie koszty pod kontrolą. Zakup samochodu za gotówkę zmniejsza nam możliwości inwestycyjne, a z kolei leasing obciąża miesięczny budżet i pozostawia wiele dodatkowych wydatków wymaganych do użytkowania pojazdu po stronie przedsiębiorcy. Dzięki zastosowaniu wynajmu długoterminowego jesteśmy w stanie zaplanować budżet nawet na kilka lat naprzód nie przejmując się kosztem użytkowania naszych samochodów. Możemy optymalizować koszty wewnętrzne firmy i dbać o odliczenia podatkowe na najbardziej korzystnych warunkach bez konieczności angażowania dużych środków własnych.

KONTAKT
Justyna Krajewska-Szmakfefer
tel: 22 335 16 32
510 000 938
Justyna.krajewska@leaseplan.com

LEASEPLAN
LeasePlan jest światowym liderem w branży usług zarządzania flotą i rozwiązań mobilnych dla użytkowników samochodów. Spółka obsługuje około 1,7 mln pojazdów w ponad 30 krajach. Podstawowa działalność spółki obejmuje zarządzanie całym cyklem życia pojazdu na rzecz klientów, podejmowanie wszelkich działań, począwszy od zakupu, ubezpieczenia i obsługi technicznej po ponowne wprowadzenie pojazdu na rynek. Dzięki ponad 50 latom doświadczenia jesteśmy zaufanym partnerem dla naszych klientów indywidualnych, małych i średnich przedsiębiorstw oraz klientów korporacyjnych. Naszą misją jest dostarczanie innowacyjnych i trwałych rozwiązań w obszarze leasingu pojazdów wszystkim osobom, niezależnie od tego, kim są i gdzie się znajdują, tak aby w swojej działalności mogły się skoncentrować na What’s next. Więcej informacji na stronie www.leaseplan.pl