Z ostatnich danych ACEA wynika, że europejski rynek sprzedaży nowych aut osobowych po 6 latach zakończonych na minusie powoli odbija się i cały 2014 rok zamyka nad kreską.
Polski rynek zanotował drugi rok z rzędu wzrost rejestracji nowych samochodów osobowych. – Co prawda o urodzaju podobnym do brytyjskich czy hiszpańskich salonów nie ma mowy, jednak na tle pozostałych rynków UE, pod względem dynamiki rok do roku, wypadamy nieźle, komentuje Paweł Gos, zarządu Exact Systems, ekspert Polskiej Izby Motoryzacji.
Relatywnie najlepiej „ma się” rynek samochodów wyższych klas.
Tego samego nie można jeszcze powiedzieć o wolumenie rejestracji nowych samochodów osobowych, który – choć i tak zawyżony – przez zjawisko reeksportu, w porównaniu z Włochami, Hiszpanią czy Wlk.Brytanią jest wciąż bardzo niski. W ciągu dwunastu miesięcy ub.roku w Centralnej Ewidencji Pojazdów pojawiło się 327 219 nowych aut osobowych. Wynik, zgodnie z prognozami Exact Systems, okazał się o prawie 13% lepszy niż w całym 2013 r. Na taki rezultat wpływ miał przede wszystkim pierwszy kwartał za sprawą tzw. okienka derogacyjnego. Możliwość odliczenia pełnego VAT przez firmy wywołała lawinę zamówień na „kratki”. Wpłynęło to także na strukturę kupujących nowe samochody osobowe w Polsce – 61,3% z nich to firmy.
Polski rynek motoryzacyjny, aby pobudzić wewnętrzny popyt na nowe samochody, potrzebuje dodatkowych zachęt od Ministerstwa Finansów. – Chciałbym przypomnieć, że podatek akcyzowy w wysokości 18,6% dla samochodów powyżej 2 litrów pojemności czy dość skomplikowany i nieprzyjazny sposób odliczania pełnego podatku VAT to prawie 42% dodatkowych podatków na samochodzie, mówi P.Gos. Jak wynika z jego opinii, klienci, zarówno indywidualni jak i firmy, potrzebują wsparcia, np. w postaci dopłat do zakupu nowego samochodu, jak to miało miejsce w Hiszpanii, czy poprzez rezygnację z obostrzeń w doliczeniu VAT, z czym mieliśmy do czynienia na Słowacji.
Liczba 350-360 tys. nowych rejestracji w tym roku, co da ok. 7-10% wzrost r/r, wydaje się realna, prognozuje szef Exact Systems.
źródło: Exact Systems