W Warszawie autobusy zasilane skroplonym metanem

Do stolicy przyjechało pierwszych 10 z 35 autobusów marki Solbus zasilanych skroplonym metanem (LNG). Warszawa będzie drugim po Olsztynie miastem w Europie, w którym do zasilania autobusów będzie używana ta innowacyjna technologia – poinformował w piątek stołeczny ratusz.

Następne partie Solbusów przyjadą do Warszawy w kolejnych tygodniach. Pierwsze autobusy zasilane skroplonym metanem mają wyjechać na stołeczne ulice w ostatnim tygodniu stycznia.
Pojazdy nie potrzebują dużych zbiorników, ich tankowanie trwa tylko kilka minut. Początkowo do tankowania będzie używana specjalna stacja mobilna sprowadzona z Niemiec.

Autobusy wyprodukowane zostały przez polską firmę Lider Trading w Solcu Kujawskim. Pojazdy spełniają najbardziej rygorystyczną normę emisji spalin Euro 6, a koszty eksploatacji mają być o ok. 35 proc. niższe niż w tradycyjnych autobusach – podaje ratusz.

Pojazdy nie potrzebują dużych zbiorników, ich tankowanie trwa tylko kilka minut. Początkowo do tankowania będzie używana specjalna stacja mobilna sprowadzona z Niemiec. Docelowa stacja ma się pojawić na terenie zajezdni Ostrobramska – w połowie tego roku.

Wszystkie 10 pojazdów, które dotarły do stolicy jest wyposażonych m.in. w klimatyzację, elektroniczną informację wewnętrzną i zewnętrzną, monitoring oraz udogodnienia dla osób niepełnosprawnych.

„Zakup autobusów gazowych to fragment wielkiego programu wymiany taboru MZA. Od 2007 roku spółka kupiła już 900 autobusów za miliard złotych. Ale to nie koniec – w tym roku na stołeczne ulice wyjedzie jeszcze co najmniej 135 nowych wozów” – zapowiada ratusz.

Warszawa testuje także elektryczne autobusy. 17 grudnia Miejskie Zakłady Autobusowe w Warszawie (MZA) podpisały umowę na dostawę 10 autobusów elektrycznych z firmą Solaris Bus & Coach S.A. To pierwszy w Polsce tak duży kontrakt obejmujący zakup tego typu pojazdów. Do roku 2016 w taborze MZA ma być co najmniej 30 autobusów elektrycznych, a ich bazą docelową stanie się przebudowana zajezdnia Redutowa.

wnp.pl