Rozwój w „POSTĘPIE” a w Gliwicach nowa Astra

W dniach 22-23 marca odbyło się XXIII spotkanie Dywizji Dostawców przy Polskiej Izbie Motoryzacji. Tym razem spotkanie odbyło się w Zakładach Metalowych POSTĘP S.A. oraz General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o. w Gliwicach.

W spotkaniu udział wzięło ponad 60 osób z różnych firm sektora automotive w Polsce. Pierwszego dnia odwiedziliśmy Zakłady Metalowe POSTĘP, które od przeszło sześćdziesięciu lat powiązane są z motoryzacją i produkują dziennie około 200 tysięcy części, co w skali roku daje ponad 40 milionów wyrobów. Po wysłuchaniu prelekcji wygłoszonej przez Wiceprezesa Zarządu Pana Piotra Kubiaka, uczestnicy mogli zobaczyć szeroki asortyment elementów produkowanych dla przemysłu motoryzacyjnego.

Główne materiały, wykorzystywane w produkcji to:

  • stal nierdzewna, zarówno ferrytyczna jak i austenityczna w gatunkach: 1.4510, 1.4512, 1.4509, 1.4828, 1.4301
  • stal węglowa do tłoczenia w gatunkach: DD13, DC04, DC05, S235J2G3, DC03 LC MA, 1.0333+LC-MA, S315MC, DC01, S355MC, S420MC, FEE355TM, HC340LA, S355J2G3, S500MC, S235JR, DD11, DD13, Docol 500LA, S550MC, S700MC, H630LA
  • stal węglowa powlekana w gatunkach: DX52D-AS NACO, H360LA ZNT/F/7,5/2S, DC04 ZE 25/25 AC, DC03 ZE 25/25 AC, DC01+ZE25/25-A-C
  • rury stalowe w gatunkach: E370+CR2, E355 +CR1, S355MC, S500MC, E195+CR1
  • miedź

Materiały wejściowe, zazwyczaj w formie:
taśmy, rury, blachy, pręty

Zakłady Metalowe POSTĘP S.A. reprezentowali:

Jerzy Cieślar, Prezes Zarządu

Piotr Kubiak, Wiceprezes Zarządu

Cezary Gorczyca, Wiceprezes Zarządu.

Po powrocie do hotelu uczestnicy wzięli udział w seminarium organizowanym przez Partnera spotkania firmę Simon-Kucher & Partners (https://www.simon-kucher.com/pl).

W trakcie prelekcji Eksperci Simon-Kucher & Partners (Artur Staniec, Michał Zimiński i Tomasz Nowak) poruszyli takie zagadnienia jak:

  1. Jak wyróżnić się od firm o podobnym profilu działalności i wypracować sobie przewagę na konkurencyjnym rynku poprzez skuteczne działania sprzedażowe?
  2. Jak zapewnić wysoką skuteczność i efektywność sprzedaży poprzez dobór odpowiednich narzędzi i metod?
  3. Jak skutecznie mierzyć wartość, jaką produkty i usługi dostarczają klientom, a także skłonność klienta do zapłaty za nie?
  4. Jak zarabiać poprzez właściwe zapisy w kontraktach?
  5. Które narzędzia są w stanie efektywnie wspierać profesjonalne negocjacje cenowe?
  6. Jak w zyskowny sposób wprowadzać innowacje (produkty innowacyjne) na rynek?

Drugiego dnia odwiedziliśmy fabrykę General Motors Manufacturing Poland. Uczestnicy spotkania mieli możliwość obejrzenia linii produkcyjnej modeli Opla Astry oraz Opla Cascada.

W obu przypadkach na uwagę zasługuje duże zaangażowanie przedstawicieli kadry kierowniczej firm, którzy zarówno w trakcie zwiedzania jak i późniejszego spotkania w salach konferencyjnych odpowiadali na pytania uczestników Dywizji dotyczące niuansów funkcjonowania zakładów. Firmę General Motors Manufacturing Poland reprezentował Andrzej Korpak, Dyrektor General Motors Manufacturing Poland, który zapoznał uczestników spotkania z zakresem działania gliwickiej fabryki.

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość rozmowy z dyrekcją obu firm podczas wspólnej kolacji, która odbyła się 22 marca.

Mimo napiętego harmonogramu zwiedzania uczestnicy Dywizji nie szczędzili słów uznania dla obu zakładów. Organizacja pracy, styl zarządzania a przede wszystkim wygląd hal produkcyjnych z pewnością zasługuje na uwagę – jest się od kogo uczyć.

Według uczestników spotkania branżowe, połączone ze zwiedzaniem fabryki skutkują zwiększoną świadomością trendów związanych z zarządzaniem takimi obiektami. Nieoceniona wartość to integracja środowiska automotive, w tym nawiązywanie kooperacji biznesowych, czy też pomoc w uzyskiwaniu nowych kontaktów.

PODZIĘKOWANIA

Polska Izba Motoryzacji dziękuje wszystkim uczestnikom spotkania za udział, w tym stworzenie wspaniałej, koleżeńskiej atmosfery zarówno podczas wizyty w fabryce jak i wieczornej kolacji. Tak liczna grupa przedstawicieli firm świadczy o potrzebie kontynuacji działań prowadzonych przez Polską Izbę Motoryzacji na rzecz całego sektora motoryzacyjnego. Jednym z istotnych elementów przedsięwzięć Izby są coroczne spotkania Dywizji Dostawców.

Zależy nam aby spędzony wspólnie czas podtrzymał dotychczasowe kontakty biznesowe i zaowocował nowymi.

Szczególne podziękowania kierujemy do Pana Andrzeja Korpaka, Dyrektora General Motors Manufacturing Poland oraz Panów Prezesów Jerzego Cieślara, Piotra Kubiaka i Cezarego Gorczycy z ZM POSTĘP S.A. za umożliwienie zwiedzania fabryki oraz osobiste zaangażowanie się w to przedsięwzięcie.

             

_____________________________________________________________

Zakłady Metalowe POSTĘP S.A. od przeszło sześćdziesięciu lat powiązane są z motoryzacją. Firma stosuje standardy i metodologie, których oczekują klienci, jednocześnie wychodząc często naprzeciw nowoczesnym rozwiązaniom. W ten sposób buduje potencjał kompetencyjności firmy
w każdym aspekcie działalności. Planowanie działań, odpowiedzialna i skuteczna koordynacja całości to mocne, profesjonalne strony ZM POSTĘP. Takie skumulowane podejście do biznesu pozwoliło, przy produkcji około 200 tysięcy wyrobów dziennie, przeprowadzić proces rozwoju bazy w sposób bezbłędny.

W minionym roku (2015) Zarząd Zakładów Metalowych Postęp Spółka Akcyjna, podjął decyzję
o zakupie nowej fabryki i relokacji dotychczasowych zakładów produkcyjnych z Zabrza, Rudy Śląskiej
i Gliwic w jedno miejsce. Firma w nowej lokalizacji pomyślnie przeszła weryfikacje certyfikatów jakości ISO/TS 16949 oraz ISO 14001, zacieśniając tym samym współpracę z klientami dotychczasowymi i jednocześnie pozyskując nowych.

Zmianie uległa też siedziba spółki przenosząc się z Zabrza do Gliwic. Decyzja ta podyktowana była przede wszystkim przez wzrastającą liczbę nowych projektów, rozwój procesów technologicznych
i planowanym w najbliższych latach wzrostem ilości produkowanych wyrobów.

Rozumiejąc zachodzące zmiany na rynku ZM POSTĘP przeprowadził w pełnym porozumieniu
z klientami reorganizację firmy. W efekcie pozyskując 22 tys. metrów kwadratowych powierzchni produkcyjnej udoskonalone zostały wszystkie procesy. Ciągle inwestując w ludzi, ich wiedzę, nowe technologie, nowoczesne maszyny i oprzyrządowanie firma w bardzo dużym stopniu poprawiła infrastrukturę co przyczyniło się do wzmocnienia konkurencyjności.

ZM POSTĘP wielokrotnie był nagradzany przez klientów. W październiku 2015 firma została wyróżniona przez Grupę Johnson Controls (Supplier Performance Award) światową nagrodą za wybitne osiągnięcia. Z pewnością jest to docenienie wysiłków i wysokich kompetencji w relacjach biznesowych z branżą motoryzacyjną.

Więcej informacji www.postep.pl

General Motors Manufacturing Poland Sp. z o.o., należy do spółki Opel/Vauxhall, będącej europejskim oddziałem koncernu General Motors. Zakład jest producentem samochodów osobowych oraz jednostek napędowych. Główna siedziba firmy mieści się w Gliwicach, gdzie powstają modele Opla Astry oraz Opel Cascada. W oddziale w Tychach produkowany jest silnik 1.7 diesel. Zakład GM Manufacturing Poland zatrudnia 3 500 osób.

Gliwicka fabryka jest głównym producentem linii modelowej Astry w Europie i odpowiada za standardy jakościowe tego modelu w Opel/Vauxhall. Zakład jest jedynym producentem Astry GTC coupé, sportowej Astry OPC, Astry Sedan oraz kabrioletu Cascada. Ponadto produkuje Astrę Hatchback oraz Astrę Classic Sedan. 98% wyprodukowanych samochodów oraz 90% silników wysyłanych jest na eksport. Silniki trafiają między innymi do Opli Astra, Meriva, Zafira, Corsa i Mokka oraz Chevroletów Cruze i Trax.

Więcej informacji www.gmmp.pl

Simon-Kucher & Partners jest globalną firmą doradczą z centralą w Niemczech, specjalizującą się w strategii, marketingu, zarządzaniu cenami (pricing) i doskonaleniu sprzedaży. Firma od 1985 roku koncentruje się na pomaganiu klientom w zwiększaniu rentowności i przychodów (TopLine Power). Jest również uznawana za światowego lidera doradztwa cenowego (https://www.simon-kucher.com/pl). Simon-Kucher & Partners posiada szeroką wiedzę i doświadczenie w branży motoryzacyjnej na międzynarodowych rynkach. Konsultanci Simon-Kucher & Partners niejednokrotnie doradzali producentom pojazdów, producentom części zamiennych, czy sieciom naprawczym w obszarze zwiększania rentowności, zyskowności czy podnoszeniu efektywności sprzedaży.

Przykłady tylko wybranych firm, które wspierała firma Simon-Kucher & Partners: