Przyszłość marki samochodowej Syrena

Fabryka Samochodów Osobowych S.A. oraz polsko-kanadyjski projektant przemysłowy Arkadiusz Kaminski, założyciel i dyrektor generalny AK Motor International Corporation, ratyfikowały umowę regulującą przyszłość marki Syrena.
W ramach umowy FSO zachowuje historyczne prawa jako producent samochodów Syrena w przeszłości do oryginalnej marki FSO Syrena, zaś AK Motor uzyskało oficjalne i wyłączne prawa do rozwoju, wytwarzania i marketingu pojazdów AK Syrena.

Konstrukcje samochodów AK Syrena firmy AK Motor czerpią pewne inspiracje z oryginalnego samochodu FSO Syrena. Posłuży to naświetleniu dawnych dokonań konstrukcyjnych FSO dla potencjalnych klientów. FSO potwierdziła, że nie będzie korzystać z marki Syrena w przyszłości w związku z planowaną produkcją własnych nowych samochodów.

Projekt AK Syrena pozwala na odbudowanie tej marki pod kierownictwem AK Motor, co nie będzie miało wpływu na podstawową działalność FSO w zakresie produkcji innych samochodów dla swoich klientów.

Drzwi pozostają otwarte dla współpracy pomiędzy FSO i AK Motor, w ramach której AK Motor może wykorzystać FSO w charakterze producenta.

Arkadiusz Kaminski oświadczył: „Plan zakłada wytwarzanie pojazdu AK Syrena w Polsce na istniejących podzespołach i płycie podłogowej, przynajmniej na początku, oraz jeśli to możliwe, w przyszłości w powiązaniu z FSO. Ten polski samochód będzie również służyć jako platforma dla promowania przyjaznych dla środowiska innowacyjnych technologii. Polska i otaczający ją region mogłyby czerpać istotne korzyści z programu AK Syrena na wiele sposobów. Przypadkowy obserwator może nie dostrzec faktu, że utalentowani konstruktorzy FSO w istocie zostawili po sobie dziedzictwo rozwiązań konstruktorskich w dziedzinie motoryzacji dla przyszłych pokoleń, które cechuje racjonalizm i elegancka prostota oraz czysta i ponadczasowa forma, które sprawiają, że ich atrakcyjność nie przemija”.

Niestety, ówczesne bariery technologiczne i ekonomiczne za żelazną kurtyną nie pozwoliły FSO Syrena na rozwój jej pełnego potencjału na arenie międzynarodowej. Ponieważ jednak prawie każda kultura posiada swoją wersję legendy o pięknej Syrenie, nowa interpretacja klasycznej polskiej stylistyki inspirowanej przez legendę o Syrenie w powiązaniu z najnowszymi rozwiązaniami technologii samochodowych zapewnią pojazdowi AK Syrena dobre przyjęcie zarówno w kraju, jak i za granicą.

W najbliższych miesiącach AK Motor będzie publikować dalsze informacje o pierwszej koncepcji pojazdu AK Syrena Koncept 1 Meluzyna, jak również o strategii rozwoju swojej działalności.
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997