NSK rozszerza produkcję w Europie

Firma NSK stała się ostatnio jednym z najważniejszych światowych producentów łożysk i technologii liniowej. Choć główna siedziba przedsiębiorstwa znajduje się w Japonii to produkcja w Europie wciąż rośnie. Coraz więcej łożysk jest oferowanych ale i wytwarzanych na Starym Kontynencie.
Dzieje się tak za sprawą przejęcia Grupy UPI w 1990 r., w tym producentów łożysk Neuweg (Niemcy) i RHP (Wielka Brytania). Fabryki zostały wcielone do światowej sieci produkcji NSK, a nazwa marki RHP jest wykorzystywana po dziś dzień.

Obecnie marka RHP kojarzona jest głównie z zespołami Self-Lub. Od lat 70. firma spełnia potrzeby przemysłu produkcji obrabiarek niezmiennie pod tą samą nazwą. Wydajność łożysk z serii NSK ROBUST jest stale zwiększana. Wykorzystuje się je we wrzecionach napędowych, np. w tokarkach czy frezarkach.

Łożyska poddawane są w nich działaniu dużego nacisku, dlatego muszą być bardzo precyzyjne, aby zapewnić maksymalną kontrolę wału. Ponadto, wrzeciona muszą być dostosowane do szybkości obrotowej, która zwiększa się wraz z rosnącą popularnością technologii skrawania przy wysokich prędkościach (HSC). Wszystko to sprawia, że rosną wymagania wobec producentów łożysk i smarów. Łożyska superprecyzyjne produkowane w Anglii obejmują również łożyska skośne z kulkami ceramicznymi, które wykorzystuje się we wrzecionach głównych w centrach obróbkowych i motowrzecionach. W zeszłym roku NSK zwiększyła wydajność produkcji zakładów europejskich i wprowadziła nowe serie produktów.

Łożyska z nowej serii BSBD również produkowane są w Europie. Zespół składa się z dwóch rzędów łożysk kulkowych skośnych o kącie działania 60 stopni, które ustawione są w kształt litery O. Taka kombinacja pozwala na przenoszenie dużych obciążeń osiowych w obu kierunkach. Oba rzędy łożysk są wstępnie napięte względem siebie, co gwarantuje precyzyjne ustawienie łożysk oraz dużą sztywność układu napędowego. Łożyska z serii BSBD wykorzystywane są głównie do śrub kulowych, które zapewniają ruch liniowy w obrabiarkach i maszynach do produkcji tworzyw sztucznych.

Europejskie zakłady NSK wytwarzają nie tylko łożyska precyzyjne dla klientów w Europie, ale również wiele produktów niestandardowych. Przykładem takiego rozwiązania jest koło pasowe, które NSK stworzyła dla producenta maszyn rolniczych. Łożysko składa się z pojedynczego rzędu kulek i różni się od standardowych produktów katalogowych, ponieważ zostało wyposażone we wzmocnione pierścienie zewnętrzne i specjalną uszczelkę oraz dostosowane do indywidualnych potrzeb w zakresie smarowania. Po zatwierdzeniu projektu przez klienta, prototyp łożyska przygotowano w cztery tygodnie. Produkcję rozpoczęto po dwutygodniowym okresie próbnym. Tak więc, od chwili stworzenia planu do rozpoczęcia produkcji minęło sześć tygodni.

W czasie przygotowań do podobnych projektów, inżynierowie NSK ściśle współpracują z Europejskim Centrum Technologicznym (ETC), które posiada sprzęt niezbędny do przeprowadzenia oceny i sprawdzenia projektu na etapie planowania i produkcji. Europejskie zakłady NSK mogą zatem oferować krótszy czas oczekiwania na gotowy produkt. Są to główne powody, dla których firma korzysta z zakładów europejskich, aby dostarczać coraz więcej komponentów dla potrzeb odbiorców w Europie.

źródło: NSK
AUTOR:  WNP.PL (AG)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997