Protest w Fiacie i w spółkach kooperujących

22 stycznia o godz. 14.05 na parkingu przed fabryką Fiata w Tychach rozpocznie się wiec informacyjno-protestacyjny zorganizowany przez Solidarność w Fiat Auto Poland. W fabryce koncernu oraz w spółkach: Denso, Sistema, Magneti Marelli, Comau, Paint Service oraz Sirio od 2011 roku nie był zbiorowych podwyżek wynagrodzeń i to jest przyczyną protestu.
W ciągu trzech lat Fiat potroił zyski, które sięgają ok. 300 mln zł rocznie, a pracownicy zarabiają tyle samo, co w 2011 roku, gdy po raz ostatni zwiększono stawki godzinowe – mówi Wanda Stróżyk, przewodnicząca Solidarności w Fiat Auto Poland. Podkreśla, że w pozostałych spółkach pracodawcy uzależniają jakiekolwiek podwyżki od wzrostu wynagrodzeń w Fiacie.  Kolejny wiec odbędzie się przed fabryką Fiata 26 stycznia, również o godz. 14.05.
W fabryce Fiata, w spółkach Denso Thermal Systems Polska i Sistema Poland w Tychach oraz w bielskim Magneti Marelli trwają spory zbiorowe. Solidarność planuje zaostrzenie w tych zakładach akcji protestacyjnych.
Od 19 stycznia w Denso trwa głosowanie, w trakcie którego pracownicy decydują, czy przystąpią do akcji strajkowej, jeżeli pracodawca nie spełni żądań płacowych przedstawionych przez Solidarność. Związkowcy domagają się wzrostu wynagrodzeń dla wszystkich pracowników spółki oraz Fiata w wysokości 420 zł brutto od 1 lipca 2014 roku oraz by podwyżka za drugie półrocze ubiegłego roku została wypłacona załodze w formie wyrównania.
Podobne postulaty zostały zgłoszone w pozostałych firmach.
Zdaniem związkowców pracodawca utrudnia prowadzenie głosowania w Denso. – Nie wyraził zgody na oddelegowanie działaczy do komisji wyborczej i nie przekazał imiennej listy pracowników – mówi Wanda Stróżyk.
W poniedziałek 26 stycznia głosowania referendalne rozpocznie się w fabryce Fiata oraz w spółkach Sistema Poland i Magneti Marelli. We wszystkich firmach potrwa ono do 6 lutego.
aga