„Celem jest dostarczanie branży motoryzacyjnej wykwalifikowanych specjalistów, przy jednoczesnym przetestowaniu nowej formy zdobywania kompetencji, jakim jest nauka na 5. poziomie Polskich Ram Kwalifikacji (PRK). W ramach konkursu dofinansowane zostaną projekty składane przez uczelnie wyższe prowadzące kształcenie na kierunkach istotnych z punktu widzenia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego” – powiedział, cytowany a komunikacie MR, wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.
Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, obecnie w Polsce szkoły wyższe nie przyznają kwalifikacji na poziomie 5., stanowiącym pomost pomiędzy kształceniem zawodowym na poziomach odpowiadających edukacji średniej (świadectwo maturalne) a szkolnictwem wyższym (dyplom licencjata i inżyniera). Według resortu, poziom ten odgrywa istotną rolę w kontekście poszukiwania zatrudnienia, ponieważ stanowi połączenie zorientowania na rynek pracy z możliwością kontynuowania kształcenia w ramach szkolnictwa wyższego. Kształcenie w ramach 5. poziomu odbywa się we współpracy ze środowiskiem pracodawców i umożliwia zdobycie praktycznych kompetencji i umiejętności, które odpowiadają zapotrzebowaniu lokalnego i regionalnego rynku pracy.
W ramach konkursu dofinansowane zostaną projekty składane przez uczelnie wyższe prowadzące kształcenie na kierunkach istotnych z punktu widzenia rozwoju przemysłu motoryzacyjnego, takich jak automatyka, robotyka, elektronika, elektrotechnika, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, transport, zarządzanie i inżynieria produkcji lub inżynieria testowa. Maksymalny poziom dofinansowania to 97 proc.
Nabór wniosków o dofinansowanie będzie trwał od 15 września do 15 października 2017 r. i będzie prowadzony elektronicznie za pośrednictwem Systemu Obsługi Wniosków Aplikacyjnych (SOWA). MR planuje rozstrzygnięcie konkursu w ciągu ok. sześciu miesięcy od zakończenia naboru wniosków.
Rozwój przemysłu motoryzacyjnego jest jednym z ważniejszych elementów rządowej Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju.