Od Fiata 125p do Lamborghini. Krośnieńska fabryka pisze 80 lat historii zawieszeń

BMW, Porsche i Lamborghini korzystają z komponentów produkowanych w Krośnie. Zakład, obecnie BWI Group, świętował 12 września 80 lat działalności.

12 września zakład BWI Group w Krośnie świętował jubileusz 80-lecia istnienia. Uroczystości, które odbyły się przy ulicy Okulickiego, zgromadziły przedstawicieli firmy, władz lokalnych oraz zaproszonych gości, w tym byłych dyrektorów firmy. Wydarzenie było okazją do refleksji nad bogatą historią zakładu, jego obecną pozycją na rynku motoryzacyjnym oraz planami na przyszłość.

Historia pisana ludźmi

Początki krośnieńskiej fabryki sięgają trudnych czasów powojennych. Jak przypomniano podczas uroczystości „Historia zakładu rozpoczyna się wraz z końcem II wojny światowej. Jesienią 1944 roku do zniszczonych wskutek bombardowań Zakładów Gumowych „Wudeta” powracają robotnicy, aby przywrócić produkcję i wskrzesić ducha przemysłu, tak bardzo potrzebnego w ówczesnej Polsce”.

Te pierwsze lata były niezwykle trudne – brakowało wszystkiego oprócz zapału załogi i nadziei na lepszą przyszłość. W lutym 1945 roku rząd powołał do życia Państwowe Przedsiębiorstwo Traktorów i Maszyn Rolniczych, zlecając załodze serwis i naprawę sprzętu do prac polowych.

Jubileusz 80-lecia BWI Krosno

Przełomowym momentem w historii zakładu był rok 1958 – wyprodukowano pierwszy amortyzator.
– Zatrudniono kadrę techniczną przygotowaną do organizowania procesów produkcyjnych. Zwiększono liczbę pracowników do 374 osób, a liczba rocznie wytwarzanych amortyzatorów szybko osiągnęła poziom 120 tys. – przypomniano podczas jubileuszu.

W kolejnych latach fabryka dynamicznie się rozwijała. Ważnym etapem był rok 1968, gdy rozpoczęła się produkcja amortyzatorów włoskiej firmy RIV Officine di Villar Perosa w ramach licencji na samochód osobowy Fiat 125p, a następnie w oparciu o angielską licencję firmy Armstrong. Osiem lat później zostaje zakupiona licencja na sprężyny gazowe.

Od 1969 roku firma funkcjonowała pod nazwą Fabryka Amortyzatorów „Polmo”, która obowiązywała do roku 1994. Następnie przekształciła się w spółkę akcyjną, przyjmując nazwę Fabryka Amortyzatorów S.A.

Dariusz Kucza
Dariusz Kucza

Dariusz Kucza, dyrektor BWI Group Krosno, podkreślił znaczenie kolejnych transformacji.

– Nasz zakład przechodził wiele transformacji i zmiany właścicieli, ale zawsze dążył do tego, żeby działać w zgodzie z mieniającymi się warunkami i spełniać potrzeby rynku motoryzacyjnego. Zakup nowoczesnych maszyn, inwestycja w nowe technologie, otwarcie na rynki zagraniczne, poszerzenie asortymentu produkowanych wyrobów, to tylko niektóre z kamieni milowych, które ukształtowały nasz zakład – powiedział.

Patrice Colomb
Patrice Colomb

Przełomowym momentem było przejęcie zakładu przez amerykański koncern Delphi w 1997 roku.

– Było to zupełnie nowe otwarcie, które rozpoczęło budowanie znaczenia krośnieńskiego ośrodka w branży motoryzacyjnej w Europie i na świecie – zaznaczono podczas uroczystości. Ostatnia zmiana nastąpiła w 2009 roku, gdy zakład przejęło chińskie konsorcjum Beijing West Industries – BWI Group.

Od lokalnego zakładu do światowego lidera

Obecnie BWI Group Krosno jest jednym z kluczowych pracodawców w regionie. – Obecnie nasz zakład zatrudnia ponad 1400 pracowników, co ma bardzo znaczny wpływ na rozwój i na poziom zatrudnienia. Na zatrudnienie w tym regionie stanowi również rozwój gospodarczy tej gospodarki lokalnej – zaznaczył z dumą dyrektor Dariusz Kucza.

Patrice Colomb, pełniący funkcję President Europe BWI, w swoim wystąpieniu podkreślił globalną pozycję krośnieńskiego zakładu.

– Od skromnych początków rozwinął się w najnowocześniejszy zakład, obecnie uznawany na całym świecie za lidera w produkcji amortyzatorów i układów zawieszenia do wszystkich rodzajów pojazdów. Nasz produkt napędza najbardziej szanowane marki motoryzacyjne na świecie i jesteśmy dumni, że odgrywamy kluczową rolę w zapewnianiu bezpieczeństwa, komfortu i wydajności milionów samochodów na całym świecie – powiedział Patrice Colomb. – Dzisiaj nasz zakład jest doskonałym przykładem nowoczesnej produkcji łączącej zaawansowaną robotykę, precyzyjną inżynierię i najnowocześniejszą technologię, aby dostarczać produkty najwyższej jakości – dodał Patrice Colomb.

Sadzenie drzewka

Imponujący jest fakt, że fabryka w Krośnie realizuje dostawy do 46 klientów w 97 lokalizacjach na całym świecie. Wśród głównych odbiorców produktów znajdują się takie koncerny jak BMW, Stellantis, Ford, GM, Audi, Volvo, Ferrari czy Lamborghini.

Innowacje i wyzwania przyszłości

Jubileusz 80-lecia był nie tylko okazją do wspomnień, ale przede wszystkim do spojrzenia w przyszłość. Rafał Rączka, dyrektor operacyjny zakładu w Krośnie, wskazał na główne wyzwania stojące przed firmą.

– Motoryzacja się zmienia, słyszeliśmy wszyscy o elektromobilności. To są inne samochody, to są cięższe samochody, tam są inne oczekiwania. To jest pierwsze wyzwanie. Drugie wyzwanie to jest wszystko to, co jest związane z ekologią, czyli redukcja masy, odpowiedź na to, czego szuka klient w zakresie konwencjonalnej mobilności, czyli silników spalinowych – powiedział Rafał Rączka. – Następne wyzwanie to jest to, czego szukamy jako podstawa, czyli bezpieczeństwo. Tutaj wymagania stale rosną i oczekujemy tego, że amortyzator, pełniąc tą podstawową funkcję, zapewniając bezpieczeństwo, będzie coraz lepszy. Ogromnym wyzwaniem jest ograniczanie kosztów i podnoszenie konkurencyjności wewnątrz rynku motoryzacyjnego – dodał Rafał Rączka.

Byli i obecny dyrektor BWI Krosno

Prezydent Krosna, Piotr Przytocki, w swoim wystąpieniu podkreślił znaczenie BWI Group dla rozwoju miasta.

– Bardzo liczymy na współpracę przy dalszym rozwoju, bardzo liczymy tutaj na zaangażowanie w rozwój innowacji, bo chcemy być miastem innowacyjnym. Chcemy rozwijać takie gałęzie innowacji, które tworzą bardzo dobrze płatne miejsca pracy, które tworzą perspektywę życia w naszym mieście i które przyciągają do miasta – powiedział prezydent Krosna. – Chcemy się rozwijać, chcemy tworzyć warunki do życia w mieście, które daje swoim mieszkańcom wysoką jakość życia. Bardzo dziękuję wszystkim za zaangażowanie, za stworzenie tego zakładu – dodał Piotr Przytocki.

Podczas uroczystości dokonano symbolicznego przecięcia wstęgi, inaugurującego budowę farmy fotowoltaicznej na terenie zakładu. Farma powstanie do końca 2025 na terenie zielonym należącym do fabryki. Swoją powierzchnią obejmie obszar 14000 metrów kwadratowych, zaspokoi około 8 procent zapotrzebowania na energię fabryki. Wstęgę przecięci: Dariusz Kucza – dyrektor BWI Group Krosno, Patrice Colomb – President Europe BWI oraz Roberto Caligaris z firmy Edison Next Poland.

Przy okazji rozpoczęcia budowy symboliczne zasadzono trzy drzewa, które mają symbolizować długowieczność, rozwój oraz zobowiązanie do dbania o planetę.

BWI Krosno

Kulminacyjnym punktem uroczystości była projekcja specjalnie przygotowanego filmu, przedstawiającego bogatą historię 80 lat zakładu w Krośnie. Po projekcji filmu, uczestnicy uroczystości mieli możliwość zwiedzenia zakładu produkcyjnego. Była to doskonała okazja, aby na własne oczy zobaczyć nowoczesne linie produkcyjne, które BWI Group wykorzystuje w codziennej pracy.

Od 1958 roku w krośnieńskim zakładzie wyprodukowano ponad 300 milionów amortyzatorów.
 
 
Źródło: www.terazkrosno.pl