W pierwszej połowie lutego pod rozwagę rządu trafi przygotowany przez MSW projekt zmian w prawie drogowym, który zmieni funkcjonowanie Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. W rozbudowanej bazie danych znajdą się informacje na temat historii stłuczek i wypadków samochodów, a także mandatów i punktów karnych nakładanych na kierowców.
Plany Ministerstwa Spraw Wewnętrznych zakładają, że w CEPiK-u gromadzone będzie szerokie spektrum informacji na temat kierowców oraz zarejestrowanych w Polsce samochodów. Jak czytamy w projekcie nowych przepisów, CEPiK ma zawierać dane osobowe każdego kierowcy, dotyczące kategorii posiadanego prawa jazdy, wydanych sądownie zakazów prowadzenia, popełnionych wykroczeniach i przestępstwach drogowych, a także o liczbie punktów karnych na koncie. Szczególny nacisk będzie kładziony na dane dotyczące przypadków prowadzenia samochodu po spożyciu alkoholu lub zażyciu narkotyku, albo podobnie działającego środka.
Nowy CEPiK będzie zawierał również wiele informacji na temat zarejestrowanych w Polsce samochodów. Oprócz obecnie zbieranych danych na temat rocznika, jednostki napędowej, wyposażenia, liczby właścicieli, przebiegu i rezultatów badań diagnostycznych. W bazie będzie też można znaleźć zapisy o szkodach zgłoszonych do ubezpieczyciela, poziomu emisji dwutlenku węgla, czy zastawach ciążących na pojeździe.
Rozszerzenie katalogu danych zbieranych w CEPiK-u będzie korzystne dla poszukujących samochodu z drugiej ręki. Informacje te będą bezpłatnie dostępne przez internet, co pozwoli na szybkie sprawdzenie przed zakupem, czy auto, którym się interesujemy, nie brało udziału w wypadku, albo czy nie jest ono gwarancją spłaty długu. To ostatnie, w rynkowej praktyce, jest obecnie właściwie niemożliwe do skontrolowania. Oczywiście można wysłać pismo do Centralnej Informacji o Zastawach Rejestrowych, ale na odpowiedź będziemy musieli poczekać przez czas znacznie dłuży, niż ten, który na rynku wtórnym upływa od ukazania się wartościowej oferty do pojawienia się kupca.
Dzięki nowemu CEPiK-owi kierowca wreszcie będzie mógł łatwo dowiedzieć się, ile ma punktów karnych. Zamiast wizyty na komendzie policji, będzie wystarczało zajrzeć na stronę internetową. Kierowcom, którzy często dostają mandaty, ułatwi to zapisanie się na kurs reedukacyjny w najbardziej dogodnym momencie. CEPiK zostanie również poszerzony o informacje ważne dla kandydatów na kierowców. Publikowany będzie tam wykaz ośrodków egzaminacyjnych i egzaminatorów, szkół jazdy i instruktorów, posiadających odpowiednie i ważne uprawnienia.
Służbom mundurowym będzie też łatwiej o informacje na temat kontrolowanego kierowcy. Jeśli, na przykład, Inspekcja Transportu Drogowego zatrzyma samochód ciężarowy, będzie mogła sprawdzić, czy prowadząca je osoba nie ma wydanego zakazu prowadzenia, nie mając dostępu do policyjnej bazy danych.
Rozszerzona funkcjonalność Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców ma zostać udostępniona Polakom w 2016 roku.
tb/sj/tb, moto.wp.pl