16 października 2017 r. spółka PGNiG Obrót Detaliczny podpisała aneks do bezterminowej umowy na dostawy sprężonego gazu ziemnego (CNG) dla Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie.
Dokument zakłada zwiększenie wolumenu dostaw z 2,2 mln do 3,2 mln m sześc. CNG rocznie. Od IV kwartału 2019 r. dostawy mogą wzrosnąć do prawie 4,5 mln m sześc. – podała w poniedziałek spółka.
W ciągu trzech lat większość autobusów miejskich w Rzeszowie będzie napędzana sprężonym gazem ziemnym. Aneks pozwoli zaspokoić rosnące zapotrzebowanie Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego w Rzeszowie na ekologiczne paliwo.
Rzeszowskie plany
MPK, która jest największą firmą świadczącą usługi przewozu pasażerskiego w mieście chce w ciągu trzech lat powiększyć liczbę autobusów napędzanych CNG z obecnych 69 szt. do 110 pojazdów. Tym samym przedsiębiorstwo stanie się największym w Polsce odbiorcą ekologicznego paliwa, jakim jest CNG.
-„Podpisanie aneksu to efekt nowego podejścia do biznesu paliwowego w PGNiG OD. Każda nasza oferta jest dostosowana do potrzeb konkretnego klienta. Oferujemy nie tylko dostawy gazu od wiarygodnego dostawcy, ale także doradzamy w zakresie optymalnej organizacji procesu tankowania autobusów czy pozyskania środków finansowych na rozwój floty ekologicznych pojazdów. Zapewniamy również fachowe doradztwo w zarządzaniu całą infrastrukturą – powiedział cytowany w komunikacie prezes PGNiG Obrót Henryk Mucha.
Prezydent Rzeszowa Tadeusz Ferenc dodał, że to świetna informacja dla mieszkańców, gdyż większość autobusów zasilana będzie ekologicznym i niskoemisyjnym gazem CNG, co bezpośrednio wpłynie na poprawę jakości powietrza w mieście oraz zdrowia ludzi.
Z kolei prezes rzeszowskiego MPK Marek Filip podkreślił, że dzięki umowie firma zyskuje gwarancję ekonomicznej opłacalności eksploatacji nowoczesnych i ekologicznych autobusów, które z pewnością wpłyną na dalszą poprawę jakości usługi świadczonej mieszkańcom Rzeszowa.
-„Cieszy nas elastyczne i partnerskie podejście PGNiG, z którym zawarliśmy umowę opartą na konkurencyjnej cenie w stosunku do innych paliw. Równie ważnym argumentem jest dla nas stabilność dostaw, a tę gwarantuje tylko silny i duży gracz. Dzięki tej umowie uzyskujemy gwarancję ekonomicznej opłacalności eksploatacji nowoczesnych i ekologicznych autobusów, które z pewnością wpłyną na dalszą poprawę jakości usługi świadczonej mieszkańcom Rzeszowa – powiedział Marek Filip, Prezes Zarządu MPK w Rzeszowie.
Tańsze CNG
Zapowiadana przez Ministerstwo Finansów zerowa stawka akcyzowa na gaz CNG od 1 stycznia 2018 r. może sprawić, że paliwo to stanie się niebawem jeszcze bardziej atrakcyjną propozycją dla sektora komunikacyjnego i komunalnego. Wpisuje się to w rządowe plany poprawy jakości powietrza w Polsce.
-„Silniki napędzane CNG to sprawdzona technologia, od lat stosowana w wielu krajach. Powody są oczywiste. Gaz jest tańszy od oleju napędowego i benzyny, ale przede wszystkim pozwala znacznie ograniczyć emisję zanieczyszczeń z transportu, zwłaszcza w postaci tlenków azotu i cząstek stałych” – wyjaśnił prezes Henryk Mucha.
Autobusy napędzane CNG dostarczanym przez PGNiG OD jeżdżą już w kilkunastu miastach Polski. W tym roku spółka podpisała umowy na dostawy tego paliwa również z MPK Tarnów i PKM Tychy. Firma prowadzi rozmowy z kolejnymi przedsiębiorstwami komunikacji miejskiej oraz firmami komunalnymi.
Źródło: infobus.pl