W Opolu powstanie fabryka quadów

Firma Polaris Poland dostała zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W Opolu zamierza zainwestować co najmniej 100 mln zł, zatrudnić 350 osób i produkować quady.

Wałbrzyska Specjalna Strefa Ekonomiczna poinformowała w środę, że wybrała spółkę Polaris Poland jako podmiot, który uzyska zgodę na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie WSSE. Spółka Polaris Poland ma siedzibę w Warszawie i reprezentuje interesy amerykańskiej firmy Polaris Industries, która zajmuje się produkcją motocykli, quadów i skuterów śnieżnych. – Firma zadeklarowała, że zainwestuje 100 mln zł i zatrudni 350 osób – powiedział PAP wiceprezydent Opola Arkadiusz Wiśniewski. – To są takie ostrożne szacunki. Liczę na to, że inwestycja będzie znacznie większa. Firma z tych szacunków musi się wywiązać. Jeśli siadłaby koniunktura na rynkach, a inwestor nie zatrudnił takiej liczby osób bądź musiał zwalniać, to groziłaby mu utrata bądź zwrot otrzymanej pomocy publicznej – dodał.

Fabryka quadów ma powstać na 12-hektarowej działce położonej przy ul. Wspólnej w Opolu. – Najpierw trzeba ogłosić przetarg na zakup nieruchomości. Amerykański inwestor sam nie chce kupować gruntów, ma to zrobić ktoś w jego imieniu. Współpracuje w tym zakresie z dwoma developerami. Jeden z nich wybuduje halę produkcyjną, która następnie zostanie wyleasingowana przez producenta – powiedział PAP dyrektor Opolskiego Centrum Rozwoju Gospodarki Arkadiusz Tkocz. Firma Polaris Poland już otrzymała decyzję środowiskową dotycząca budowy fabryki. Hala, w której mają być montowane quady, ma mieć powierzchnię 32 000 metrów kwadratowych.

Inwestycja ma być prowadzona etapami, a miałaby ruszyć jeszcze w tym roku. Najpierw powstanie hala magazynowo-produkcyjna z pomieszczeniami socjalnymi, a następnie parkingi. W hali ma się mieścić tłocznia, lakiernia, linie produkcyjne i montażowe z robotami przemysłowymi. Inwestor chce produkować rocznie nawet 250 000 pojazdów – quadów, skuterów i dużych motorów. – To duża firma, do której należy 60 proc. rynku w Ameryce Północnej i Południowej. Na rynki europejskie dopiero zaczyna wchodzić. Ma tutaj na razie tylko swoich przedstawicieli handlowych. Gdy powstanie tu także zakład produkcyjny, to koncern będzie mógł zwiększyć sprzedaż produktów na Starym Kontynencie – powiedział PAP Arkadiusz Wiśniewski.

Swoje produkty Polaris Industries sprzedaje także w Chinach, Australii i w Indiach.

wp.pl, (PAP)