Firmy z Grupy Polsat wybudują kolejne stacje tankowania wodoru

Grupa Polsat Plus i ZE PAK wybudują kolejnych 5 stacji tankowania wodoru. Na ten cel pozyskały około 64 mln złotych dofinansowania z Europejskiej Agencji Wykonawczej ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska.

Spółki PAK-PCE Biopaliwa i Wodór oraz PAK-PCE Stacje H2 z Grupy Polsat Plus podpisały umowę grantową z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska na realizację projektu dotyczącego wodoru. Obejmuje ona budowę 5 ogólnodostępnych stacji tankowania tego paliwa rozmieszczonych przy drogach sieci TEN-T (transeuropejska sieć transportowa) oraz instalacji do produkcji zielonego wodoru o łącznej mocy 5 MW. Dofinansowanie wynosi ok. 64 mln złotych. 

Nowe ogólnodostępne stacje tankowania wodoru NESO umożliwią tankowanie autobusów, samochodów osobowych i ciężarówek wodorowych. Sieć stacji tankowania wodoru NESO systematycznie się rozwija – działające już stacje zlokalizowane są w Warszawie, Gdańsku i Rybniku, a wkrótce zostaną uruchomione także w Gdyni, Wrocławiu i Lublinie. Te pierwsze inwestycje są realizowane przez Grupę Polsat Plus i ZE PAK przy wsparciu z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Sieć stacji tankowania wodoru Grupy Polsat Plus i ZE PAK jest budowana pod marką NESO. Nazwa pochodzi od pierwszych liter hasła: „Nie Emituję Spalin, Oczyszczam”. Stacje te są w dużym stopniu samowystarczalne energetycznie. Zainstalowane panele słoneczne o mocy 19 kW dostarczają prąd do stacji, a magazyny energii o pojemności 60 kWh mogą przechowywać jej nadwyżki.

Stacja NESO jest w pełni samoobsługowa. Samochód osobowy tankuje się wodorem ok. 3-4 minuty i zapewnia to zasięg ok. 650 km. Tankowanie autobusu zajmuje kilkanaście minut, a zasięg wynosi ok. 450 km. Korzystanie ze stacji wodorowych jest zbliżone do tego, jakie znamy z tradycyjnych stacji paliw 

Warto przypomnieć, że Grupa Polsat Plus i Grupa ZE PAK produkują także autobusy wodorowe NesoBus we własnej fabryce w Świdniku oraz realizują projekt budowy elektrolizerni wytwarzającej wodór z wykorzystaniem elektrolizerów alkalicznych oraz typu PEM. Autobusy wodorowe marki NesoBus jeżdżą już w Rybniku oraz Gdańsku, zamówienie na 26 sztuk pojazdów dla Chełma jest w trakcie realizacji, a testowo mogli z nich korzystać mieszkańcy wielu innych miast.

Opracowanie: PJ

Źródło: SAMAR