Wrocław już po raz czwarty stał się stolicą najnowszych technologii. W dniach 25 i 26 października odbyła się czwarta edycja konferencji rozproszonej „Fabryka Przyszłości – w drodze do Przemysłu 4.0”. To nowatorskie i największe wydarzenie w Polsce, które w kompleksowy sposób prezentuje ideę Przemysłu 4.0., organizowane jest przez cztery wiodące firmy w dziedzinie nowych technologii produkcji: Wago, Balluff, Fanuc i Lapp Kabel. Twórców i organizatorów konferencji łączy innowacyjność produktów oraz lokalizacja – dynamicznie rozwijająca się stolica Dolnego Śląska.
Znakiem rozpoznawczym konferencji jest jej podział na dwie części, sesję plenarną, która odbyła się w tym roku we Wrocławskim Centrum Kongresowym przy Hali Stulecia oraz trzy sesje technologiczne w siedzibach organizatorów.
Podczas sesji plenarnej, przedstawiono konkretne przykłady, najnowsze trendy i kierunki rozwoju systemów sterowania oraz przekazano informacje jak zbudować, zmodernizować zakłady produkcyjne, aby możliwie najbardziej efektywnie i skutecznie brały udział w trwającej obecnie czwartej rewolucji przemysłowej – Przemysł 4.0. Wśród prelegentów i panelistów przedstawiciele wiodących firm m.in Robert Bosch, Opel Manufacturing Poland, Volkswagen Poznań, GEDIA Poland, PZL Sedziszów, Rhenus SILS Centre Gliwice prezentowali konkretne rozwiązania.
– Chcielibyśmy, aby nasza konferencja stanowiła inspirację płynącą z przemysłu dla przemysłu. Podobnie jak Alvin Toffler uważamy, że analfabetami XXI wieku nie będą ci, którzy nie potrafią czytać i pisać, ale ci, którzy nie będą potrafili się uczyć, oduczać i uczyć na nowo – podsumowuje Paweł Stefański, prezes zarządu firmy Balluff, głównego organizatora konferencji.
Wiele miejsca poświęcono bezpieczeństwu danych produkcyjnych i zagadnieniom współczesnego projektowania. Dyskutowano bardzo szeroko również o tak ważnej kwestii jaką jest rozwój edukacji, która powinna zapewnić odpowiednio przygotowane kadry inżynierskie i techniczne. Uczestnicy mogli się doświadczyć i przekonać się, że Przemysł 4.0 jest ogromną szansą na rozwój również polskich firm i zyskanie przewagi konkurencyjnej.
Pierwszego dnia zgodnie z tradycją zostały także ogłoszone wyniki konkursu prac studenckich – Fabryka Przyszłości. Wręczono nagrody laureatom czwartej edycji konkursu, którzy mieli okazję przedstawić najlepsze projekty, prezentującej ideę Przemysłu 4.0. Jury najwyżej oceniło koncepcję studentów Wojskowej Akademii Technicznej p. Przemysława Krogulec i p. Piotra Kalisiewicza. Drugie miejsce przyznano dwóm pracom reprezentantom Wojskowej Akademii Technicznej p. Krzysztofowi Matus oraz Wojskowej Akademii Technicznej p. Gabrielowi Raj i p. Mateuszowi Pecynie.
Drugi dzień konferencji to przede wszystkim sesje technologiczne, przeprowadzone w siedzibach organizatorów konferencji. Podczas nich zostały zaprezentowane innowacyjne rozwiązania, dzięki którym można monitorować oraz zarządzać produkcją przy jednoczesnym ograniczaniu kosztów działalności.
Inicjatorzy tego wydarzenia, przedstawili koncepcję Fabryki Przyszłości łączącej świat informacji ze światem maszyny, wskazując, że w dzisiejszych czasach jest ona koniecznością i ogromnym wyzwaniem. Jednocześnie wdrożenie takiej koncepcji pozwala na szybką produkcję krótkich serii czy wręcz pojedynczych produktów zgodnie z preferencjami zamawiającego.
Fabryka Przyszłości w drodze do Przemysłu 4.0 to nie tylko idea i rozwiązania to również prestiżowe, coroczne miejsce spotkań osób mających wpływ na rozwój i unowocześnianie fabryki. Za rok kolejna edycja tego wyjątkowego wydarzenia, na która już teraz zapraszają organizatorzy.