Na każdy samochód składa się dziesiątki tysięcy części, które podczas jazdy ulegają normalnemu zużyciu, a w razie wypadku czy innych zdarzeń drogowych – zniszczeniu. Od czasu do czasu każdy kierowca staje więc przed dylematem: części oryginalne, używane czy zamienniki?
Za stosowaniem oryginalnych części przemawia wiele racjonalnych argumentów. Są one produkowane zgodnie z wymogami danego producenta samochodów i na jego specjalne zamówienie. Przechodzą rygorystyczne testy jakości i bezpieczeństwa. Nie ma możliwości, aby zakupiona oryginalna część nie pasowała do naszego samochodu, ponieważ są to te same elementy, które są montowane w fabryce samochodów. Również dlatego części oryginalne muszą zapewniać wysoką jakość i wytrzymałość. Nowe części oryginalne dłużej będą nam służyć niż części używane. Należy oczywiście pamiętać o tym, że oferta zamienników jest różna pod względem jakości i ceny. Ceny wysokiej jakości zamienników renomowanych producentów często zbliżone są do cen części oryginalnych. Części oryginalne są również istotne w przypadku elementów elektronicznych montowanych w pojazdach. Może się bowiem zdarzyć, że zamienniki nie będą do końca kompatybilne z systemem elektronicznym pojazdu. W takiej sytuacji narażamy się na problemy w funkcjonowaniu komputera pokładowego samochodu i dodatkowe wizyty w serwisie czy u mechanika. Być może zaoszczędzimy kupując zamienniki, ale łączne koszty użytkowania pojazdu wzrosną.
Od kilku lat coraz częściej kierowcy kupują zamienniki tłumacząc, że części oryginalne są zbyt drogie. Nie obawiają się utraty gwarancji w przypadku nowych samochodów, ponieważ aktualnie obowiązujące przepisy i rozporządzenia unijne dopuszczają możliwość stosowania zamienników podczas napraw niegwarancyjnych nawet w autoryzowanych stacjach obsługi. Należy jednak pamiętać, że zamienniki mogą przynieść więcej szkody niż korzyści. Producent samochodu może pozbawić nas gwarancji, jeśli wykryje, że do uszkodzenia pojazdu będącego na gwarancji, doszło w wyniku zastosowania zamienników. Między innymi dlatego zgodnie z prawem unijnym podczas napraw gwarancyjnych muszą być stosowane części oryginalne. Nadal zdarza się równiż, że firmy produkujące zamienniki części oryginalnych nie mają pełnego dostępu do danych technicznych takich części, a tym samym nie mogą zapewnić pełnowartościowego produktu.
Zdaniem posiadaczy aut części oryginalne są drogie i dlatego warto sięgać po zamienniki czy części używane. Nic bardziej mylnego. Obecnie możemy wybierać spośród ogromnej liczby sklepów oferujących części oryginalne w atrakcyjnych cenach, jednak zawsze warto sprawdzać ceny w ASO, gdzie również zdarzają się atrakcyjne promocje. Ponadto zakup w autoryzowanym serwisie gwarantuje prawidłowy i szybki dobór części do samochodu. Pracownicy autoryzowanych serwisów mają dostęp do instrukcji serwisowych i katalogów części, znają specyfikę produktu, uczestniczą w różnorodnych szkoleniach produktowych. Warto korzystać także z wyprzedaży w salonach oferujących części oryginalne, jak również z internetowych odpowiedników naziemnych sieci handlowych. Zdarzają się bardzo ciekawe oferty promocyjne, na które warto „polować”.
Dzięki internetowi możemy szybko porównać ceny w wielu miejscach i mieć gwarancję, że uzyskujemy informację o konkretnej poszukiwanej części, ponieważ sklepy coraz częściej podają dokładne dane o typie oraz numerze katalogowym danej części. Bez wychodzenia z domu możemy więc spokojnie dokonać najlepszego wyboru bez obawy, że części oryginalne do naszego samochodu spowodują poważny uszczerbek w domowym budżecie.
Jeśli zastanawiamy się co kupić: części oryginalne, używane czy zamienniki to najpierw musimy przeanalizować jakiej części potrzebujemy. – To bardzo ważne, ponieważ istnieją niepisane żelazne zasady co do tego, które części muszą być oryginalne w samochodzie. Jest to podyktowane głównie wymogami bezpieczeństwa – mówi Michał Skornik, Kierownik Warsztatu serwisu Volkswagen firmy Magro. Zestaw rozrządu to jeden z tych elementów, który musi być zastąpiony częściami oryginalnymi. Stosując w tym przypadku zamienniki musimy liczyć się z tym, że ewentualna awaria paska, napinacza, rolki czy w niektórych przypadkach także pompy wody, może doprowadzić do nieodwracalnego uszkodzenia silnika naszego pojazdu. O ewentualnych kosztach takiej naprawy lepiej nie wspominać.
Części oryginalne są także niezmiernie ważne, jeśli czeka nas wymiana elementów karoserii samochodu. Zamienniki są gorzej zabezpieczone niż części oryginalne i mają tendencję do korodowania. Ponadto w przypadku zamienników warsztat może mieć nie lada problem z idealnym dopasowaniem wymienianych elementów karoserii. Części oryginalne są również bardzo istotne w przypadku wymiany tarcz hamulcowych i klocków. Jak wiadomo to jeden z najważniejszych elementów w pojeździe odpowiadający bezpośrednio za nasze bezpieczeństwo w czasie jazdy. Gorszej jakości zamienniki oryginalnych klocków i tarcz hamulcowych nie tylko zużywają się szybciej, ale również mogą wydawać nieprzyjemne odgłosy, jak również wydłużać drogę hamowania. Oczywiście dostępne są zamienniki wysokiej jakości, ale wówczas ich cena oscyluje na podobnym poziomie co części oryginalne. I
Istotną różnicą między oryginałem a zamiennikami jest ich gwarancja. Jeśli używamy części oryginalnych, to naprawę samochodu możemy zlecić w dowolnej autoryzowanej stacji dealerskiej i naprawa obejmuje w ramach gwarancji również koszt wymiany tej części. Natomiast jeśli korzystamy z zamienników, to reklamację zgłaszamy tylko u sprzedawcy tej części i gwarancja zwykle nie obejmuje kosztów wymiany danej części. Decyzja o uznaniu naprawy w ramach gwarancji części w autoryzowanych stacjach jest podejmowana niezwłocznie po zdiagnozowaniu usterki i naprawa jest jak najszybciej realizowana – mówi Paweł Wilusz, Kierownik Serwisu Škoda Emida. Przy reklamacji części zakupionej w nieautoryzowanym punkcie często musimy oczekiwać na zakończenie procesu reklamacyjnego zanim zostanie podjęta decyzja o wymianie części (nawet do 2 tygodni).
Źródło: FreshPR
/ll, (WP.PL)