W naszym prawie 40-milionowym kraju, ponad 20 milionów mieszkańców posiada prawo jazdy. Psychologowie przyjrzeli się kierowcom i zdarzeniom drogowym, w których oni uczestniczą, nie tylko pod względem błędów w technice i taktyce jazdy. Przeanalizowali bowiem kierowców pod kątem zachowań, które kierują nimi podczas jazdy.
Kierowca z syndromem wychowawcy – „nauczyciel” za kółkiem. Pouczanie innych uczestników ruchu drogowego jest dla niego sposobem na budowanie swojej wartości. Uważa, że dzięki temu, iż zna i przestrzega zasady, może pouczać innych. „Jestem lepszy, Tobie też pokażę jak masz się zachowywać” – taki styl zachowania na drodze może wywołać u innych uczestników nieufność i agresję.
Kierowca z syndromem słodkiej idiotki – typ kierowcy mocno skoncentrowany na sobie. Interesuje go jego własny interes. Na drodze nie zauważa innych uczestników, wymusza na innych zachowania, które poprawiają jego drogową sytuację.
Sam natomiast nie jest skłonny do społecznych zachowań np. wpuszczenia, przepuszczenia innego uczestnika ruchu. – Kierowców mających do czynienia z osobami tego typu, frustrują takie zachowania, w konsekwencji z nieufnością podchodzą do innych uczestników ruchu. Pamiętajmy, że kultura wymaga wzajemności, a ten kierowca wykorzystuje innych – mówi Radosław Jaskulski, instruktor Szkoły Auto Skoda.
Kierowca odreagowujący lęki – wśród kierowców są tacy, którzy nie potrafią na drodze zachowywać się neutralnie. Ich styl jazdy jest albo agresywny albo defensywny. Reakcje na drodze są trudne do przewidzenia. Często ich reakcjami rządzi chęć poczucia społecznej akceptacji swoich zachowań. Na drodze mogą się zachowywać wbrew przepisom, ponieważ ich pewność siebie jest słabsza, a odważne zachowania innych kierowców mogą spowodować wycofanie. Kierowcy ci, wywołują nieufność i lekceważenie. Są traktowani z góry i często padają ofiarami drogowej agresji oraz wymuszania na nich nieprawidłowych zachowań.
Kierowca asertywny – kierowca, którego można określić mianem dojrzałego. Doskonale porusza się na drodze, dąży do określonego celu. Nie poddaje się emocjom. Na drodze zachowuje się życzliwie – zauważa innych uczestników ruchu drogowego, wyzwala pozytywne emocje oraz świeci przykładem i życzliwością. Czy łatwo znaleźć idealnego kierowcę? Jeśli rozejrzymy się dookoła będziemy wiedzieli ilu takich jest.
Jazda samochodem to nie tylko znajomość przepisów i technika jazdy. Na poprawę bezpieczeństwa bardzo duży wpływ ma zachowanie kierowców. Dlatego warto przyjrzeć się, kim jesteśmy za kierownicą.