W minionym tygodniu, za sprawą autobusów marki Solaris, powiększyła się flota elektrycznych pojazdów na Łotwie. Dwa Solarisy Urbino 12 electric zostały dostarczone do przedsiębiorstwa SIA „VTU” z miejscowości Valmiera. Natomiast firma Valsts Asinsdonoru Centrs z Rygi odebrała autobus Solaris Urbino 8,9 LE electric, będący mobilną stacją do poboru krwi.
Dwa autobusy zakupione przez przewoźnika „VTU” z Valmiery, to część projektu finansowanego z funduszy Unii Europejskiej. Dwunastometrowe autobusy elektryczne wyposażone są w baterie typu Solaris High Energy o pojemności ponad 420 kWh. Ich energia będzie uzupełniana poprzez złącze typu plug-in, a w przyszłości także poprzez pantograf. Z interesujących rozwiązań dodatkowych, pojazdy posiadają tak zwane systemy ADAS, czyli zaawansowane automatyczne systemy wsparcia kierowcy, takie jak: specjalne kamery zamiast lusterek, rozpoznające martwe pole oraz obiekty wokół pojazdu, monitoring czy system eSconnect, który w zdalny sposób zbiera i monitoruje parametry autobusu i poszczególnych komponentów. Dostarczone w ostatnich dniach do Valmiery elektryczne Urbino nie są pierwszymi autobusami marki Solaris w tym mieście. W latach 2020 i 2021 VTU zakupiło 10 hybrydowych modeli Urbino 12.
Drugim zrealizowanym kontraktem na Łotwie, jest dostawa jednej sztuki Solaris Urbino 8,9 LE electric do przedsiębiorstwa Valsts Asinsdonoru Centrs. Niezwykle ciekawe jest wyposażenie tego pojazdu, który jest mobilną stacją do poboru krwi, znaną m.in. z polskich centrów krwiodastwa i krwiolecznictwa w Katowicach czy Poznaniu.
Nie odróżniając się na zewnątrz od standardowego autobusu miejskiego, elektryczny punkt poboru krwi Solaris Urbino 8.9 LE został dostosowany do specjalistycznych wymagań medycznych. W odpowiedzi na potrzeby klienta, Solaris wyposażył autobus w dwie mobilne strefy dla dawców krwi, gabinet lekarski, obszar recepcji oraz niewielki punkt gastronomiczny. Dodatkowo pojazd posiada szereg udogodnień, takich jak rolety, zewnętrzne markizy i oświetlenie LED. Klimatyzowana kabina pasażerska, wraz z dostępem do Wi-Fi i dogodnie umieszczonymi portami USB przy strefach dla dawców, zapewnia komfortowe warunki dla dawców.
Elektryczny autobus do poboru krwi marki Solaris został zaprojektowany tak, aby umożliwić jego działalność w centrach miejskich, handlowych, halach sportowych i podobnych miejscach, gdzie tradycyjne pojazdy spalinowe nie mają dostępu. Pojemność baterii autobusu, wynosząca ponad 260 kWh, umożliwia całkowicie bezemisyjną pracę obejmującą także ogrzewanie, klimatyzację, jak i wszystkie urządzenia na pokładzie. Pojazd jest wyposażony w stację ładowania. Solaris dostarczył już wcześniej do tego samego podmiotu podobną stację do poboru krwi. Ta jednak była zbudowana na platformie autokaru turystycznego. Teraz transformacja w kierunku elektromobilności objęła więc także flotę mobilnych stacji krwiodawstwa.