Premier Beata Szydło o inwestycji Mercedesa w Jaworze: zakończyliśmy rozmowy w sprawie powstania fabryki silników w Polsce

Premier Beata Szydło spotkała się w czwartek z Markusem Schaeferem z zarządu Mercedes-Benz Cars. Tematem rozmów była inwestycja niemieckiego koncernu w Polsce, który wybuduje fabrykę silników w Jaworze pod Wrocławiem za około pół miliarda euro i stworzy kilkaset miejsc pracy.

Nowe miejsca pracy i nowoczesne zakłady w Polsce częścią rządowej strategii rozwoju

„To jest wypełnienie naszego zobowiązania do realizacji programu gospodarczego, „Planu na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju”, w którym istotną rolę ma odbudowa przemysłu, reindustrializacja oraz tworzenie nowych, poważnych inwestycji gospodarczych, tworzenie w Polsce nowych miejsc pracy w oparciu o zakłady produkujące najnowocześniejszy sprzęt” – mówiła premier Beata Szydło na czwartkowej konferencji prasowej z udziałem Markusa Schaefera z zarządu Mercedes-Benz Cars.

Szefowa rządu wyraziła satysfakcję, że Mercedes-Benz wybuduję swoją fabrykę w Polsce, na terenie, w którym jest duże bezrobocie. „Cieszę się, że firma o tak ogromnym dorobku i uznanej marce na całym świecie podjęła decyzję o zainwestowaniu w Polsce” – podkreślała szefowa rządu. „Chcemy, by takich inwestycji było w Polsce więcej” – dodała. Jak mówiła, Polska zaprasza do siebie zagranicznych inwestorów i stwarza dla nich dobry klimat.

Premier Beata Szydło podkreślała, że inwestycje takie, jak fabryka Mercedesa w Jaworze dają nie tylko miejsca pracy i przyczyniają się do rozwój regionu. To także nowoczesne firmy, które stanowią zaplecze dla odbywających w nich staże i praktyki studentów czy kadr inżynierskich prowadzących prace naukowo-badawcze.

W spotkaniu szefowej rządu z przedstawicielem Mercedes-Benz Cars wziął też udział wicepremier i minister rozwoju oraz finansów Mateusz Morawiecki. Wicepremier podpisał umowę z dotyczącą budowy fabryki silników w Jaworze koło Wrocławia z koncernem Daimler AG, do którego należy Mercedes-Benz Cars.

Powstanie fabryka Mercedesa w Polsce za ok. 500 mln euro

Na początku maja Daimler AG ogłosił, że zamierza zainwestować ok. 500 mln euro w budowę nowej fabryki silników w Jaworze pod Wrocławiem i stworzyć tam kilkaset nowych miejsc pracy. Zgodnie z planami budowa zakończy się w 2019 r., a w 2020 r. zakład osiągnie pełne moce produkcyjne, wytwarzając kilkaset tysięcy silników na rok. Będą to zaawansowane technologicznie czterocylindrowe silniki benzynowe i wysokoprężne z przeznaczeniem dla całej gamy modelowej, od najmniejszej klasy A po limuzyny klasy S.

Źródło: www.premier.gov.pl