Założyciele i współwłaściciele Exact Systems odchodzą z zarządu. Nowym prezesem Jacek Opala

Nowym prezesem Exact Systems, polskiej spółki kontrolującej jakość części samochodowych dla największych koncernów motoryzacyjnych, został Jacek Opala, od siedmiu lat członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i marketing. Paweł Gos i Lesław Walaszczyk, założyciele, współwłaściciele, oraz dotychczasowi prezes i wiceprezes Exact Systems, przechodzą do rady nadzorczej, skąd będą wspierać spółkę na poziomie strategicznym. Celem nowego zarządu jest pozycja globalnego lidera branży.

Exact Systems, obchodzący w tym roku dwudzieste urodziny, jest jedną z największych firm w branży kontroli jakości części i komponentów do samochodów produkowanych przez największe zakłady motoryzacyjne w Europie. Jest nie tylko największym graczem w Polsce, ale również na rynkach czeskim, portugalskim i słowackim oraz trzecim na Węgrzech. Obecnie posiada przedstawicielstwa w 13 państwach, współpracuje z ponad 900 zakładami produkcyjnymi, w których codziennie deleguje do pracy ponad 7 tysięcy kontrolerów jakości. Spółka sukcesywnie automatyzuje także wybrane usługi, zapewniając komplementarność rozwiązań kontroli jakości.

Formalnie, 31 maja br. Paweł Gos i Lesław Walaszczyk, założyciele, współwłaściciele oraz dotychczasowi prezes i wiceprezes Exact Systems odchodzą z zarządu i przechodzą do rady nadzorczej.

W tym roku mieliśmy okazję do świętowania 20-lecia działalności naszej firmy. Przez dwie dekady dokonaliśmy naprawdę wiele – z lokalnej częstochowskiej spółki zdobyliśmy pozycję lidera kontroli jakości w Polsce i jednej z trzech największych firm w tej branży na świecie. Codziennie dbamy o jakość samochodów, którymi niemal każdy z nas się przemieszcza, produkowanych przez największe koncerny motoryzacyjne. Jednak każda instytucja potrzebuje czasem zmiany i wspólnie z Lesławem Walaszczykiem, z którym tworzyliśmy ten jakościowy biznes, uznaliśmy, że teraz jest najlepszy na to czas. Zdecydowaliśmy o przekazaniu „kierownicy” naszego bolidu młodszemu, ale doświadczonemu i bardzo dobrze znającemu firmę zespołowi. Jacek i pozostali członkowie zarządu są w najlepszych latach kariery, firma też jest na historycznym szczycie. Wierzymy, że to dobra decyzja, do której zarówno my jak i nasi następcy przygotowywaliśmy się już od dłuższego czasu – mówi Paweł Gos, były już prezes, a obecnie przewodniczący rady nadzorczej Exact Systems.

Nowym prezesem zarządu zostaje Jacek Opala, od siedmiu lat członek zarządu odpowiedzialny za sprzedaż i marketing, a z firmą związany niemal od początku jej działalności. Zaczynał jako jeden z pierwszych kontrolerów jakości, aby następnie piąć się przez wszystkie szczeble kariery (koordynator współpracy z klientami, manager, dyrektor rozwoju sprzedaży), aż do zarządu. Jest absolwentem wydziału metalurgicznego Politechniki Częstochowskiej, ukończył studia podyplomowe na SGH, a także MBA na Franklin University.

Właściciele przekazują nam spółkę w bardzo dobrej kondycji, z rekordowymi wynikami sprzedaży i liczbą kontrolerów jakości. Przez dwie dekady budowali silną i odporną organizację gotową do kolejnej fazy rozwoju. Jestem przekonany, że w nowym zespole zarządzającym uda się nam postawić kolejny krok. Znamy firmę od podszewki, a pracownicy bardzo dobrze znają nas. Potrafimy spojrzeć na biznes z innej perspektywy niż dotychczasowy zarząd. Te elementy są kluczowe do pokonywania kolejnych met. Będziemy przesuwać uwagę w kierunku zagranicznych spółek, choć nie zamierzamy odpuścić w Polsce. Dalej skupimy się na rozwoju i automatyzacji naszych usług odpowiadając na to, co dzieje się w automotive i ogólnie w gospodarce. Chcemy także bardziej zdywersyfikować branże, z którymi na co dzień współpracujemy. Już teraz podwajamy liczbę klientów z RTV, FMCG czy branży zbrojeniowej. Mamy jasny plan działania i całą piątką jesteśmy gotowi go zrealizować – mówi Jacek Opala, prezes zarządu Exact Systems. 

W skład nowego zarządu, obok Jacka Opali, wchodzą jeszcze cztery osoby. Dariusz Dengusiak, dotychczasowy członek zarządu ds. operacyjnych, związany ze spółką od początku jej działalności, i Paweł Wieczorek, dotychczasowy członek zarządu ds. rozwoju rynków zagranicznych, od 10 lat w firmie, jako wiceprezesi zarządu, oraz mecenas Anna Czubak i Mateusz Łuczak, nowy dyrektor finansowy, w roli członków zarządu.

Dotychczasowi prezesi Exact Systems pozostają większościowymi właścicielami spółki (akcjonariat nie ulega zmianie) i będą aktywnie wspierać nowy zarząd w obszarach strategicznych. Między innymi w szukaniu nisz rynkowych, atrakcyjnych celów akwizycji czy rozszerzaniu portfolia usług.  

***

Exact Systems Sp. z o.o. działa od 2004 r. i jest liderem branży kontroli jakości, czyli selekcji, naprawy i sortowania części, komponentów oraz wyrobów gotowych dla przedstawicieli branży motoryzacyjnej w Polsce i jedną z największych firm w Europie. Głównymi odbiorcami usług firmy są dostawcy i poddostawcy dla przemysłu motoryzacyjnego oraz producenci samochodów. Klientami firmy są również zakłady zajmujące się produkcją wielkoseryjną z branży elektronicznej, AGD oraz kosmetycznej. Obecnie firma posiada swoje przedstawicielstwa 13 państwach: w Polsce, Czechach, Francji, Niemczech, Słowacji, Turcji, Rumunii, Węgrzech, Belgii, Holandii, Hiszpanii, Portugalii oraz Chinach.

Kontakt dla mediów:

Sylwia Maj

e.: sylwia.maj@exactsystems.com

m.: +48503701452

 


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997