Zakończył się czteromiesięczny strajk w jednej z fabryk PSA

Pracownicy podparyskiej fabryki PSA Peugeot Citroen postanowili zakończyć po czterech miesiącach strajk w proteście przeciwko planowanemu zamknięciu zakładu.
– Strajkująca załoga wróci do pracy w tym tygodniu, mówił Jean-Pierre Mercier ze związku zawodowego CGT w fabryce Aulnay. Jak dodał, PSA zgodziło się zrezygnować z sankcji dyscyplinarnych wobec strajkujących i prawdopodobnie pójdzie na ustępstwa w kwestii wynagrodzenia za czas strajku.

PSA ogłosiło, że w akcją strajkową zaangażowanych było ok. 130 z 2 500 osób zatrudnionych w fabryce: – Związkowcy z CGT zgodzili się odpuścić w kwestii planu restrukturyzacji zatrudnienia w Grupie, wynika z oświadczenia PSA.

PSA chce zredukować zatrudnienie w całej Francji o 8 000 miejsc pracy. Zakład Aulnay buduje modele Citroen C3 i miałby być zamknięty po wygaśnięciu linii modelowej. Redukcje mają na celu ograniczenie nadmiernych zdolności produkcyjnych Grupy.

– Konsekwentnie uważamy zamknięcie fabryki za niedopuszczalne i nieuzasadnione, oświadczyli przedstawiciele CGT, dodając, że będzie to miało „katastrofalne skutki” dla regionu.

Wśród głównych producentów samochodów, Grupa PSA jest najbardziej dotknięta europejskim kryzysem gospodarek, a szczególnie odczuwa to na swoich podstawowych rynkach południowych.

Grupa PSA w ubiegłym roku zanotowała największy w historii spadek ze stratą w wysokości 5 mld euro. Jego działania restrukturyzacyjne mają na celu doprowadzić do przełomu pod koniec 2014 r. osiągnięcia zysku w roku następnym.

źródło: Automotive News
AUTOR:  WNP.PL (AG)