Za kratki nie wsadzą. Choć chcieli

Senacka komisja skierowała bez poprawek pod obrady izby wyższej parlamentu wniosek o przyjęcie nowelizacji ustawy o VAT. Podczas posiedzenia komisji wiceminister finansów przekonywał, że kary za próby wyłudzenia VAT-u muszą oddziaływać na podatników odstraszająco.
W czwartek 20 lutego senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych ponownie omawiała projekt nowelizacji ustawy o VAT. Ogranicza ona prawo do odliczania tego podatku przy zakupie i eksploatacji samochodów. Senatorowie rozpatrzyli jedyną zgłoszoną do ustawy poprawkę autorstwa senatora Marka Martynowskiego z PiS. Zakładała ona obniżenie kary za podanie urzędowi skarbowemu nieprawdziwych informacji dotyczących sposobu wykorzystania auta w firmie. Dziś wynosi ona maksymalnie 720 tzw. stawek dziennych, czyli – jak wyliczył senator Martynowski – nawet 16 mln zł. Jak pamiętamy, nowa ustawa dopuszcza możliwość odliczania 100 proc. VAT-u od zakupu auta – przedsiębiorca musi jednak w tym celu zadeklarować w US, że samochód będzie wykorzystywał wyłącznie do prowadzenia działalności gospodarczej. Fakt ten musi także zostać potwierdzony szczegółową ewidencją przebiegu pojazdu.

Przyjęciu tej poprawki przez komisję stanowczo sprzeciwił się obecny na posiedzeniu Janusz Cichoń, wiceminister finansów, odpowiedzialny za przygotowanie nowelizacji ustawy. Ku zdumieniu senatora Martynowskiego mówił: – Pierwsza wersja projektu ustawy przewidywała nawet karę więzienia, podobnie jak ma to miejsce w przypadku zeznań podatkowych. Ostatecznie zapis taki został wykreślony, ale trzeba pamiętać, że kara musi być proporcjonalna do czynu i odstraszająca. Dlatego wprowadziliśmy zapis o karze w postaci stawek dziennych. Sądzę jednak, że w jednostkowych przypadkach nikt nie będzie tej maksymalnej stawki stosował – podkreślał.

Ostatecznie nawet nie doszło do głosowania nad poprawką senatora Martynowskiego. Wcześniej bowiem komisja – 5. głosami za i 3. przeciw – przyjęła wniosek o skierowanie ustawy bez poprawek do głosowania w Senacie.

Przedpołudniowe obrady Senatu zostały przerwane. Ich wznowienie zaplanowano na godzinę 18. Wieczorem mają się odbyć wszystkie głosowania, w tym także to dotyczące projektu ustawy o VAT. Wynik głosowania zdaje się być przesądzony.

Paweł Janas

Źródła, IBRM Samar
IBRM Samar