W USA Toyota na szczytach jakości, Ford w odwrocie

Auta Toyoty zwyciężyły pod względem niezawodności w siedmiu kategoriach w najnowszym rankingu amerykańskiego magazynu Consumer Reports’, zostawiając w tyle rywali z USA i Europy.

Należącego do japońskiego giganta marki Scion, Toyota i Lexus zajęły trzy kolejne „medalowe” miejsca w rywalizacji marek, a hybrydowa Toyota Prius C zyskał najlepszą ocenę ze wszystkich aut w tegorocznej edycji Consumer Reports’. Tuż za autami Toyoty uplasowały się auta innych japońskich marek: Mazdy, Subaru, Hondy oraz Acura. W sumie japońskie marki zajęły siedem pierwszych miejsce w pierwszej dziesiątce najbardziej niezawodnych aut.

Ten ranking jest opracowywany na podstawie opinii kierowców. W tym roku magazyn Consumer Reports’ otrzymał od 800 tys. kierowców w USA opinie na temat 1,2 mln samochodów z modeli rocznikowych 2010-2012. Koncerny samochodowe z wielką uwagą śledzą te rankingi, gdyż Amerykanie bardzo często wskazują, że kierują się właśnie ocenami i poradami Consumer Reports’, planując zakup nowego samochodu.

Tegoroczna edycja magazynu powinna wywołać alarm w centralach amerykańskich koncernów.

Auta Forda, które dwa lata temu były w pierwszej dziesiątce niezawodnych samochodów, teraz spadły na przedostanie miejsc rankingu 28 marek – głównie z powodu problemów z przekładniami i kłopotów w obsłudze ekranów dotykowych, montowanych w autach tego koncernu. Poniżej przeciętnej znalazło się 60 proc. modeli Forda, a żaden nie wyszedł poza przeciętną notę.

Na szarym końcu listy niezawodnych samochodów znalazły się także auta koncernu Chrysler (marki Chrysler, Dodge i Ram), który jest kontrolowany przez włoskiego Fiata. Według Consumer Reports’ najwięcej kłopotów przysparzają auta Chryslera z najbogatszym wyposażeniem i najmocniejszymi silnikami – takie jak Chrysler 300 i Jeep Grand Cherokee z silnikiem V8.

Spośród amerykańskich marek najwyżej pod względem niezawodności kierowcy oceniony został Cadillac, luksusowa marka General Motors.

Wśród europejskich aut spektakularny skok zanotowało Audi. Ta luksusowa marka VW znalazła się na 8 miejscu wśród najbardziej niezawodnych marek, przesuwając się w ciągu roku o 18 pozycji do góry.

Wysoko amerykańscy kierowcy ocenili samochody elektryczne. Nissan Leaf został uznany za najbardziej niezawodne auto tej japońskiej marki, a elektryczny Chevrolet Volt został najlepiej ocenionym autem GM.

Według wydawców Consumer Reports’ liczba skarg kierowców na różne felery w samochodach nie zmieniła się od pięciu lat. Tyle tylko, że rośnie liczba skarg na elektronikę, systemy audio i ekrany dotykowe. Natomiast coraz ubywa skarg na urządzenia mechaniczne.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz, qub, AP, Reuters


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997