W Niemczech powstanie największa na świecie fabryka SiC o średnicy 200 mm

Firma Wolfspeed, amerykański specjalista SiC, informuje, że wraz z dostawcą motoryzacyjnym ZF zbuduje największą na świecie fabrykę urządzeń z węglika krzemu o średnicy 200 mm w Ensdorf w Niemczech.

Firmy dążą do umożliwienia mobilności nowej generacji poprzez partnerstwo, które obejmuje utworzenie wspólnego laboratorium innowacji. Jego zadaniem będzie stymulowanie postępu w dziedzinie systemów i urządzeń SiC do zastosowań w mobilności, przemyśle i energetyce. 

Partnerstwo obejmuje również znaczącą inwestycję firmy ZF, której celem jest wsparcie budowy „najbardziej zaawansowanej i największej na świecie fabryki urządzeń z węglika krzemu o średnicy 200 mm w Ensdorf w Niemczech”.

Zarówno wspólne laboratorium innowacji, jak i fabryka urządzeń Wolfspeed, są planowane jako część ważnego projektu będącego przedmiotem wspólnego europejskiego zainteresowania (IPCEI) w zakresie mikroelektroniki i technologii komunikacyjnych. Są więc uzależnione od zatwierdzenia pomocy publicznej przez Komisję Europejską
W komunikacie prasowym firmy podają, że centrum badawczo-rozwojowe skupi się na innowacjach w zakresie systemów i urządzeń SiC, aby spełnić określone wymagania we wszystkich segmentach mobilności. Obejmuje to pojazdy konsumenckie, użytkowe, rolnicze i przemysłowe, ale nie tylko. Firmy celują również w rynki przemysłu i energii odnawialnej.

W oddzielnym komunikacie prasowym firma Wolfspeed przedstawiła swój szczegółowy plan budowy w pełni zautomatyzowanej fabryki płytek 200 mm w Saarland w Niemczech – pierwszej fabryki firmy w Europie.
Dokonując znacznego zobowiązania finansowego, sięgającego setek milionów dolarów, w zamian za akcje zwykłe firmy Wolfspeed, ZF planuje wesprzeć tę nową inicjatywę. W ramach tego przedsięwzięcia ZF posiadałby mniejszościowy udział w fabryce, a Wolfspeed miałby pełną kontrolę operacyjną i zarządczą nad nową fabryką.
Przewiduje się, że budowa fabryki na terenie o powierzchni 35 akrów (14 hektarów) rozpocznie się w pierwszej połowie 2023 roku.

„Mamy po swojej stronie silnego partnera w ZF, który wnosi wiodące w branży doświadczenie w skalowaniu komponentów do mobilności elektrycznej, a także zdolność do przyspieszania innowacji w systemach z węglika krzemu i urządzeniach zasilających. Jestem przekonany, że to partnerstwo podniesie technologię półprzewodnikową z węglika krzemu na nowy poziom, wspierając zwiększone wysiłki na rzecz zrównoważonego rozwoju i wydajności w wielu branżach.” – mówił w komunikacie prasowym Gregg Lowe, prezes i dyrektor generalny Wolfspeed.

Firma podkreśla, że fabryka zostanie zaprojektowana z myślą o „przełomowych procesach produkcyjnych” w celu wyprodukowania przyszłej generacji urządzeń SiC. Po osiągnięciu pełnej operacyjności fabryka będzie zatrudniać ponad 600 osób.

Źródło: www.evertq.pl