W maju światowy rynek samochodowy prawie bez zmian

Według danych firmy analitycznej RL Polk, w maju rejestracje nowych samochodów osobowych na świecie wyniosły nieco ponad 6 167 000 egzemplarzy. To daje minimalny spadek wolumenu o 0,4%.
Autorzy opracowania podkreślają, że w rozbiciu na poszczególne regiony świata widać pewne różnice w wynikach branży motoryzacyjnej. W regionie Azji i Pacyfiku według wstępnych danych wolumen skurczył się zgodnie z oczekiwaniami o około 4%, co zostało spowodowane m.in. wynikami na rynku japońskim (-9%).

Licząc narastająco od stycznia, ten największy pod względem sprzedaży samochodów region na świecie wykazuje wzrost na poziomie około 6% w stosunku rocznym.

W Europie Wschodniej rynek nowych samochodów osobowych wykazał natomiast spadek o 7%. Widać jasno, że skutki ostatniego kryzysu finansowego wyraźnie dają o sobie znać również w Rosji, gdzie rejestracje spadły zaskakująco aż o 12% (negatywny trend obserwowany już drugi miesiąc z rzędu).

Narastająco od stycznia łączna sprzedaż w omawianym regionie świata wykazuje spadek o około 1%.

W regionie NAFTA maj przyniósł zaś kolejny wzrost, tym razem na poziomie 9%. Na uwagę zasługuje przede wszystkim dobra koniunktura utrzymująca się na rynku USA.

W Europie Zachodniej maj przyniósł spadek rejestracji rzędu 5,6%. Najbardziej dotkliwy spadek, na poziomie około 10%, zanotowano w Niemczech oraz we Francji. Wśród pięciu największych rynków zbytu w omawianym regionie tylko Wielka Brytania może pochwalić się wzrostem w stosunku rocznym (+11%).

Licząc od stycznia, rynek nowych samochodów w Europie Zachodniej skurczył się już o prawie 7%.

Analitycy firmy RL Polk szacują, że w całym roku bieżącym światowy rynek nowych samochodów osobowych osiągnie nowy rekord, zbliżając się do poziomu prawie 74 mln egzemplarzy (+3,3%). Na stan obecny rok 2014 przynieść ma dalszy wzrost rzędu około 4%.
Źródła,RL Polk
IBRM Samar


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997