Volvo Polska „Inwestorem bez granic”

Podczas odbywającego się w Katowicach Europejskiego Kongresu Gospodarczego, Volvo Polska otrzymało prestiżową nagrodę „Inwestor bez granic”.

Volvo zostało wyróżnione za konsekwencję w inwestowaniu, zgodnie z najnowszymi trendami w motoryzacji. Nagrodę wręczyli Jerzy Kwieciński – Minister Inwestycji i Rozwoju oraz Marcin Krupa – Prezydent Katowic.

Volvo jest obecne w Polsce od lat ’70 ubiegłego wieku, a od lat ’90 ma we Wrocławiu fabrykę, która jest największym europejskim centrum kompetencyjnym i zakładem produkującym autobusy Volvo, które dostarczane są na rynki całej Europy. We Wrocławiu ulokowane jest też centrum badawczo-rozwojowe, w którym opracowywane są najnowocześniejsze rozwiązania stosowane w autobusach, a także centrum usług biznesowych. Volvo zatrudnia niemal 4 tys. pracowników, w tym około tysiąca inżynierów, korzysta też z ponad 100 polskich dostawców.

– Jesteśmy dumni z przyznanej nagrody. Od lat konsekwentnie budujemy swoją pozycję w Polsce. Mogą być Państwo pewni, że każdy autobus Volvo jeżdżący o drogach Polski, ale też całej Europy został w całości wyprodukowany we Wrocławiu, przy udziale polskich inżynierów i wykorzystaniu polskich komponentów, powiedział Marek Gawroński, Wiceprezes Volvo Polska ds. Relacji z Sektorem Publicznym, który w imieniu Volvo Polska odebrał nagrodę.

Volvo było nominowane jako jedna z 20 działających w naszym kraju firm zagranicznych, z takich sektorów jak energetyka, elektrotechnika, automatyka przemysłowa, chemia, nieruchomości, przemysł obronny, spożywczy, maszynowy, samochodowy, stalowy, telekomunikacja. Volvo to jedyny producent autobusów wyróżniony w tegorocznej edycji konkursu.

„Inwestor bez granic” to konkurs, którego celem jest propagowanie wzorowych relacji między inwestorem, rynkiem i administracją, którym towarzyszy ekonomiczna skuteczność w realizacji strategii inwestycyjnej. Kryteria wyboru laureatów to m.in. skala inwestycji, ich wpływ na potencjał polskiej gospodarki i na jej innowacyjność, a także znaczenie przedsięwzięcia dla polskiego rynku pracy i dla budowania marki Polski w świecie. Zwycięzcy ogłaszani są co roku podczas Europejskiego Kongresu Gospodarczego.

Katowice, Wrocław, 14 maja 2019 r.

Kontakt dla mediów:

Volvo Polska

Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.


Polska fabryka Volvo

Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.

W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric. W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów. W Polsce autobusy hybrydowe Volvo jeżdżą w Inowrocławiu, Tarnowskich Górach i Warszawie, a największą jak dotąd flotę 35 autobusów odebrał PKM Sosnowiec. W 2018 roku Volvo wygrało przetargi bądź dostarczyło już autobusy hybrydowe, elektryczne lub elektryczno-hybrydowe do Inowrocławia (8 elektrycznych i 8 elektryczno-hybrydowych), Grudziądza (7 elektryczno-hybrydowych), Białegostoku (4 hybrydowe), Ełku (6 hybrydowych), Krosna (11 hybrydowych), Jeleniej Góry (3 hybrydowe), Krakowa (12 hybrydowych – przegubowych) i Kędzierzyna-Koźla (1 hybrydowy), Leszna (8 hybryd).

Więcej informacji:

www.volvobuses.com

www.volvobuses.pl  

Facebook: Volvo Polska Autobusy

Facebook: Volvo Group