Volvo wygrało przetarg i podpisało dziś umowę na dostawę dwóch całkowicie elektrycznych autobusów miejskich do Świdnicy. To kolejne miasto w Polsce, w którym pojawią się tego typu pojazdy – w całości wyprodukowane we wrocławskiej fabryce Volvo.
Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne w Świdnicy rozstrzygnęło przetarg na dostawę dwóch elektrycznych autobusów miejskich pod koniec sierpnia. Wybrana zostało oferta Volvo – dziś obie strony podpisały umowę. Do Świdnicy zostaną dostarczone dwa autobusy Volvo 7900 Electric, każdy o długości 12 metrów, mogące pomieścić ponad 70 pasażerów – w tym 32 na miejscach siedzących. Pojazdy będą całkowicie niskopodłogowe i przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych. Zostaną wyposażone m.in. w klimatyzację, ładowarki USB dla pasażerów, monitoring wizyjny i system informacji pasażerskiej.
Autobusy zasilane będą bateriami trakcyjnymi o pojemności 200 kWh, które umożliwią przejazd na jednym ładowaniu trasy o długości powyżej 100 km. Ładowanie odbywać się będzie w zajezdni MPK – poprzez gniazdo plug-in oraz przez pantograf opuszczany na specjalne szyny umieszczone na dachu pojazdu.
– Coraz więcej polskich miast decyduje się na wprowadzenie do swoich flot komunikacji miejskiej autobusów bezemisyjnych. Cieszymy się, że Świdnica dołącza do tego grona, a mieszkańcy już niedługo będą jeździć nowoczesnymi i ekologicznymi autobusami. Volvo, jako jedyny producent, już kilka lat temu zrezygnowało z produkcji autobusów miejskich o napędzie wyłącznie spalinowym, w naszej wrocławskiej fabryce wytwarzamy tylko pojazdy wykorzystujące napęd elektryczny. Mam nadzieję, ze wkrótce będziemy mogli dostarczać kolejne zelektryfikowane autobusy do polskich miast, powiedział Marek Gawroński, Wiceprezes Volvo Polska ds. Relacji z Sektorem Publicznym.
Elektryczne autobusy Volvo trafią do Świdnicy w kwietniu 2020 roku, bezpośrednio z wrocławskiej fabryki Volvo, gdzie są projektowane i produkowane.
W Polsce, zelektryfikowane miejskie autobusy Volvo (hybrydy, elektryczne hybrydy i pojazdy całkowicie elektryczne) jeżdżą już w Inowrocławiu, Sosnowcu, Krakowie, Tarnowskich Górach, Jeleniej Górze, Koszalinie, Białymstoku, Krośnie, Lesznie, Grudziądzu, Ełku, Kędzierzynie Koźlu, Świerklańcu i Warszawie. Do tej pory Volvo na całym świecie dostarczyło operatorom transportu publicznego ponad 4 tys. zelektryfikowanych autobusów.
12 września 2019 r.
Więcej informacji:
- Anna Nojszewska, Volvo Polska, nojszewska@volvo.com, tel. 665 980 857
- Łukasz Piasta, Weber Shandwick, piasta@webershandwick.pl, tel. 600 442 238
Volvo Polska
Volvo Polska to część Grupy Volvo – jednego z wiodących światowych producentów samochodów ciężarowych, autobusów, maszyn budowlanych oraz systemów napędowych do łodzi motorowych i urządzeń przemysłowych. W Polsce Volvo obecne jest od lat 70-tych. Na początku lat 90-tych Volvo rozpoczęło we Wrocławiu działalność przemysłową. W 1996 roku otwarto fabrykę autobusów, a kolejne lata zaowocowały rozwojem firmy i rozszerzeniem zakresu jej działalności. Obecnie firma Volvo Polska obejmuje: fabrykę autobusów, a także organizacje sprzedaży autobusów, samochodów ciężarowych i maszyn budowlanych oraz globalne centra dostarczające usługi biznesowe w takich sektorach, jak IT, finansowy i HR.
Polska fabryka Volvo
Wrocławska fabryka jest największą fabryką autobusów Volvo w Europie. Powstają w niej kompletne autobusy miejskie, międzymiastowe i turystyczne, które dostarczane są do operatorów miejskiego transportu publicznego, przewoźników na trasach międzymiastowych i międzynarodowych oraz firm turystycznych na rynkach całej Europy.
W 2010 roku w polskiej fabryce rozpoczęła się seryjna produkcja autobusu hybrydowego. Obecnie Volvo oferuje pełną flotę zelektryfikowanych autobusów. Gama obejmuje hybrydę Volvo 7900 Hybrid (dostępną również w wersji przegubowej), elektryczną hybrydę Volvo 7900 Electric Hybrid oraz najnowszy model – w pełni elektryczny autobus Volvo 7900 Electric. W Europie zelektryfikowane autobusy Volvo stanowią część transportu zbiorowego w wielu miastach, między innymi w Szwecji, Danii, Norwegii, Wielkiej Brytanii, na Węgrzech, w Niemczech, Szwajcarii, Hiszpanii, Luksemburgu, Austrii, Holandii i innych.
W Polsce zelektryfikowane autobusy Volvo jeżdżą m.in. w Inowrocławiu, Krakowie, Sosnowcu, Białymstoku, Koszalinie, Grudziądzu, Jeleniej Górze, Tarnowskich Górach, Lesznie, Krośnie i Ełku.
Więcej informacji:
Facebook: Volvo Polska Autobusy
Facebook: Volvo Group