Volkswagen podwoił produkcję aut na Słowacji

W 2012 r. za bramy zakładów VW Slovakia wyjechało 419 888 aut, a rok wcześniej 210 441 sztuk – poinformował szef słowackiej spółki VW Albrecht Reimold.

W zeszłym roku produkcja aut w zakładach VW w Bratysławie zanotowała ten skokowy wzrost po uruchomieniu produkcji rodziny miejskich aut VW Up!, Seat Mii i Škoda Citigo.

Wcześniej VW produkował już na Słowacji luksusowe terenowe samochody Audi Q7, Porsche Cayenne oraz VW Tuareg, a ponadto skrzynie biegów do aut z grupy VW.

Obecnie słowacka spółka niemieckiego koncernu zatrudnia 9,4 tys. ludzi i eksportuje aż 99,7 proc. produkowanych samochodów. Dwie piąte eksportu jest przeznaczone do Niemiec, około 10 proc. do Chin, a reszta na pozostałe rynki świata.

Na Słowacji działają także fabryki aut francuskiego koncernu Peugeot-Citroën (PSA) i koreańskiego KIA. W zeszłym roku z bramy słowackiej fabryki PSA wyjechało 215 tys. aut, a w słowackiej fabryce KIA wyprodukowano 292 tys. samochodów i ponad 400 tys. silników, z których część dostarczono do czeskiej fabryki koreańskiego koncernu Hyundai, spółki matki koncernu KIA.

W sumie w zeszłym roku produkcja aut w Słowacji wzrosła o ponad 40 proc. i wyniosła 927 tys. sztuk.

W ten sposób pierwszy raz w historii Słowacja wyprzedziła Polskę w produkcji samochodów i stała się drugim producentem motoryzacyjnym w Europie Środkowej za Czechami, które pod koniec zeszłej dekady jako pierwsze wyprzedziły Polskę w produkcji samochodów.

Tekst pochodzi z serwisu Wyborcza.biz


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997