USA wstrzyma podwyżkę ceł na chińskie produkty?

Grono amerykańskich grup biznesowych zwróciło się do administracji prezydenta Stanów Zjednoczonych Joe Bidena o przełożenie o miesiąc planów nałożenia bardziej rygorystycznych ceł na chiński import pojazdów elektrycznych, akumulatorów, produktów solarnych i innych towarów.

Grupa 173 amerykańskich podmiotów zrzeszonych w inicjatywie „American For Free Trade” poprosiła o 30-dniową zwłokę we wprowadzaniu w życie ustawy o podwyższeniu ceł na chińskie towary.

„Nasi przedstawiciele sugerują, że potrzebne jest więcej czasu, by zebrać wszystkie informacje i przystosować się do tak drastycznej zmiany. Zakres produktów objętych znaczącymi podwyżkami cła to aż 387 kategorii” – podaje agencja Reutersa. 

Producenci, sprzedawcy detaliczni, firmy technologiczne, energetyczne i transportowe, zwróciły się z propozycją zorganizowanie publicznej debaty. Podobne inicjatywy miały już miejsce w 2017 i 2018 roku także w związku z wprowadzaniem ceł przez amerykańska administrację.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Joe Biden ogłosił w maju podwyżki ceł w celu ochrony amerykańskich producentów w strategicznych. Chodzi o sektor nowych technologii i ochronę amerykańskiego interesu przed nadmiarem chińskich produktów, które zalewają światowe rynki swoimi towarami. 

Czterokrotny wzrost ceł na chińskie pojazdy elektryczne do ponad 100% i podwojeniem ceł na półprzewodniki do 50%, ma zacząć obowiązywać 1 sierpnia bieżącego roku. 

Źródło: evertiq.pl