Uniwheels oczekuje wzrostu EBITDA o ok. 13-16% r/r w tym roku

Uniwheels podniosło oczekiwania dotyczące wzrostu wyniku EBITDA w całym 2016 r. do 13-16% r/r, poinformował dyrektor finansowy Karsten Obenaus. Zarząd oczekuje także wzrostu sprzedaży felg o 8-12% r/r oraz wzrostu przychodów o 4-6% r/r.

„Rok 2016 będzie stał pod znakiem rosnącego popytu od europejskich producentów samochodów. Po uruchomieniu w czerwcu produkcji w nowym zakładzie, oczekujemy, że w 2016 wzrost sprzedaży felg w sztukach wyniesie 8-12% rok do roku. Oczekujemy także, że z powodu niższych niż przewidywaliśmy cen aluminium w I półroczu, przychody Grupy w 2016 roku wzrosną między 4% a 6% rok do roku” – powiedział Obenaus, cytowany w komunikacie.

Według niego, utrzymywana dyscyplina kosztowa, mająca na celu zniwelowanie poniesionych kosztów budowy i uruchomienia nowego zakładu w Stalowej Woli, powinna przynieść w najbliższym czasie widoczne efekty. „Dzięki utrzymywaniu kosztów operacyjnych pod kontrolą, podnieśliśmy nasze oczekiwanie dotyczące wzrostu zysku EBITDA – obecnie oczekujemy, że EBITDA w 2016 roku wzrośnie między 13% a 16% rok do roku” – dodał.

W maju spółka oczekiwała wzrostu skonsolidowanego zysku EBITDA o ok. 8-12% r/r w tym roku, przy jednocyfrowym wzroście przychodów.

W I półroczu 2016 r. spółka odnotowała 36,2 mln euro EBITDA wobec 27,8 mln euro rok wcześniej i 223 mln euro przychodów w porównaniu z 217 mln euro rok wcześniej.

W całym 2015 r. zysk EBITDA spółki zwiększył się o 27,9% r/r do 58,67 mln euro, a skonsolidowane przychody ze sprzedaży sięgnęły 436,48 mln euro.

„Przewidujemy, że w kolejnych latach sektor motoryzacyjny w Europie będzie się dalej rozwijał. Dodatkowe moce w wysokości 2 mln felg rocznie z uruchomionego nowego zakładu w Stalowej Woli powinny przynieść znaczące efekty skali, w tym od początku 2017 roku nie będą już ponoszone koszty związane z dojściem do pełnych mocy produkcyjnych. W efekcie, przy założeniu stabilnych cen aluminium, oczekujemy wyraźnego wzrostu zyskowności w kolejnych latach – z rocznymi przychodami na poziomie co najmniej 520 mln euro i rentowności EBITDA na poziomie ok. 16%” – uzupełnił prezes Thomas Buchholz.

Optymalizacja produkcji w istniejących zakładach oraz uruchomienie produkcji w nowej fabryce w Stalowej Woli przyczyniły się w I półroczu do wzrostu wolumenu sprzedanych felg do 4,3 mln szt., czyli o prawie 10% więcej rok do roku, podano także.

Po niecałym roku budowy i z wyprzedzeniem pierwotnego harmonogramu, nowy zakład Uniwheels w Stalowej Woli rozpoczął w czerwcu br. produkcję felg, przypomniano.

„Uniwheels oczekuje, że moce produkcyjne nowego zakładu w Stalowej Woli osiągną w 2016 roku 500 000 sztuk felg. Druga faza inwestycji, która pozwoli osiągnąć pełne docelowe moce 2 mln szt. felg rocznie zostanie zakończona na początku 2017 – rok wcześniej niż pierwotnie planowano. Po uruchomieniu produkcji, Uniwheels zintensyfikował prace związane z analizą i oceną potencjalnych lokalizacji kolejnego, piątego zakładu produkcyjnego, o mocach do 2 mln sztuk felg rocznie” – czytamy dalej.

Uniwheels AG jest jednym z największych europejskich dostawców felg dla producentów samochodów (OEM – Original Equipment Manufacturer) oraz wiodącym producentem felg aluminiowych na europejskim rynku akcesoriów. Spółka jest notowana na GPW od maja 2015 r.

Źródło: wyborcza.biz


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997