Toyota największym producentem na świecie

Japoński producent po raz kolejny może pochwalić się sprzedażą największej liczby samochodów. Toyota tytuł ten straciła w 2011 roku na rzecz General Motors po wstrzymaniu produkcji spowodowanej przez tsunami, jednak już w 2012 Japończycy wrócili na pierwsze miejsce, które udało się utrzymać. W pierwszym kwartale 2013 Toyota sprzedała 2,43 miliona samochodów.

Japoński koncern nie może jednak się czuć bezpieczne, gdyż General Motors w tym samym czasie sprzedało 2,36 mln aut, a trzeci Volkswagen odnotował wynik na poziomie 2,27 mln sztuk. Dodatkowo trzeba zauważyć, że Toyota zanotowała w pierwszych trzech miesiącach spadek o 2,2 proc. w porównaniu do tego samego okresu rok wcześniej. Konkurenci natomiast mają więcej powodów do zadowolenia. Sprzedaż GM wzrosła o 3,6 proc, natomiast Volkswagena o 5,1 proc.

Znaczący wpływ na te statystyki ma sytuacja na chińskim rynku, gdzie GM i Volkswagen radzą sobie bardzo dobrze. Antyjapońskie nastroje panujące w tym kraju oznaczały dla Toyoty spadek sprzedaży aż o 13 proc. Co ciekawe, w wypowiedzi dla „The Washingtom Post”, przedstawiciele Toyoty i GM twierdzą, że statystyki nie są dla nich najważniejsze, tylko jakość ich produktów. Z drugiej strony przypominają się protesty japońskiego koncernu po ogłoszeniu, że Ford Focus jest najpopularniejszym modelem na świecie.

sj, moto.wp.pl
(WP.PL)


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997