Tesla przebiła barierę

Ja wynika z wyliczeń Instytutu Badań Rynku Motoryzacyjnego – Samar – pod koniec kwietnia liczba aut posiadających tylko napęd elektryczny w naszym kraju – BEV – przekroczyła 40 tysięcy sztuk. Wraz ze wzrostem ilości elektryków mamy też pierwszego producenta, który pokonał barierę 5 tysięcy egzemplarzy. Została nim amerykańska Tesla, która choć nie należy do najtańszych marek dominuje na naszych drogach.

Do 20 kwietnia zarejestrowano w Polsce 40 241 samochodów elektrycznych (BEV). „Rywalizacja producentów o prymat w tym segmencie aut tak naprawdę dopiero się rozpoczyna, ale już w marcu fotel lidera zajęła Tesla, pozbawiając po wielu latach dominacji na tym miejscu japońskiego Nissana”– czytamy na stronie IBRM Samar.

Według najnowszych danych, po polskich drogach jeździ obecnie 5 220 aut Tesli. To pierwszy producent, który “przebił” barierę 5 tysięcy zarejestrowanych pojazdów. Drugie miejsce zajmuje Nissan (4 692 szt.), a trzecie BMW (3 719 szt.)

Wśród elektrycznych producentów w pierwszej dziesiątce znaleźli się także: KIAMercedesRenaultVolkswagenAudiFord oraz Peugeot.

Natomiast w zestawieniu modeli kolejność jak na razie się nie zmieniła. Najpopularniejszy w Polsce jest Nissan Leaf (3 958 szt.). Jednak obserwując wzrost rejestracji Tesli wydaje się, że i tu być może jeszcze w tym półroczu wyprzedzi go amerykański producent. Tesla Model 3 jest już druga w rankingu mając obecnie 2 847 rejestracji. Czołowe modele dzieli jeszcze ponad 1 tysiąc sztuk, ale w samym marcu Model 3 zyskał kolejnych 400 klientów. Trzeci stopień na podium zajmuje BMW i3 (2 469 szt.).

Czwarte miejsce przypadło miejskiemu Renault ZOE, KIA Niro, a kolejne modelowi Ford Mustang Mach E. Liczbę tysiąca egzemplarzy przekroczyły ponadto Tesla Model Y oraz Fiat 500, a w kolejce czekają już ciesząca się coraz większą popularnością Skoda Enyaq 4 i Dacia Spring.

Źródło: https://elektromobilni.pl/ 


Warning: A non-numeric value encountered in /wp-content/themes/Newspaper/includes/wp_booster/td_block.php on line 997