Zrobotyzowana rękawica, skonstruowana w ramach współpracy General Motors z NASA z myślą o wykorzystaniu na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, znalazła zastosowanie w opiece zdrowotnej, produkcji oraz innych dziedzinach. Stało się to możliwe dzięki umowie licencyjnej zawartej między GM a szwedzką firmą specjalizującą się w technologiach medycznych – Bioservo Technologies AB.
We współpracy z GM, Bioservo połączy technologię SEM GloveTM (Soft Extra Muscle — miękki dodatkowy mięsień) z RoboGlove, czyli zwiększającym siłę urządzeniem ubieralnym, skonstruowanym przez GM i NASA w okresie dziewięcioletniej współpracy, w ramach której powstał humanoidalny robot Robonaut 2 (R2), wysłany w kosmos w 2011 roku.
W rękawicy RoboGlove zastosowano najnowocześniejsze czujniki, siłowniki i cięgna będące odpowiednikami nerwów, mięśni i ścięgien w ludzkiej ręce. Jednym z wymogów przy projektowaniu R2 była zdolność do obsługi narzędzi przeznaczonych dla człowieka. Konstruktorom robota udało się zbudować mechanizm, który pod względem zręczności dorównuje dłoni. Technologię tę wykorzystano w RoboGlove.
Bioservo najpierw przystąpi do pracy nad nowym narzędziem chwytającym do zastosowań przemysłowych, które będzie mogło działać z większą efektywnością, zmniejszając jednocześnie zmęczenie dłoni operatora. Z badań wynika, że zmęczenie może pojawiać się już po kliku minutach ciągłego manipulowania narzędziem.
„Połączenie w nowej rękawicy do zastosowań przemysłowych najlepszych rozwiązań z trzech dziedzin: technologii kosmicznej NASA, inżynierii GM i technologii medycznych Bioservo może doprowadzić do upowszechnienia tej technologii na skalę przemysłową” — powiedział Tomas Ward, dyrektor generalny Bioservo Technologies.
Zdaniem Warda połączenie wspomnianych rozwiązań jest ważnym krokiem na drodze do wprowadzenia technologii miękkiego egzoszkieletu do użytku na skalę globalną.
GM planuje zostać pierwszym odbiorcą zaawansowanej zrobotyzowanej rękawicy w sektorze produkcyjnym i testować ją w niektórych swoich zakładach. Bioservo będzie produkować i sprzedawać nową rękawicę z przeznaczeniem do różnych zastosowań, takich jak rehabilitacja medyczna oraz czynności wymagające zwiększonej siły uchwytu.
„Następca RoboGlove może zmniejszyć wysiłek, jaki pracownik musi wkładać w obsługę narzędzia przez dłuższy czas lub wykonując monotonne, powtarzalne ruchy” — powiedział Kurt Wiese, wiceprezes GM reprezentujący globalny dział inżynierii produkcji.
Przed rozpoczęciem poszukiwań partnera, który pomógłby w przystosowaniu urządzenia do dłoni różnej wielkości oraz rozwiązaniu innych kwestii technicznych, GM krótko testował RoboGlove w zakładzie produkcji przedseryjnej.
Finansowe szczegóły licencji udzielonej Bioservo przez GM, NASA i Oceaneering International Inc. nie zostały ujawnione
Źródło: www.media.gm.com