Samochody z Ukrainy – sprowadzenie, rejestracja w Polsce (AutoDNA)

Do Polski trafia coraz więcej importowanych samochodów. Są to nie tylko samochody używane, ale też nowe auta. Bez względu na to, o jakim pojeździe mowa, wszystkie sprowadzane modele muszą zostać zarejestrowane w polskim urzędzie. Samochody z Ukrainy – co warto o nich wiedzieć?
Jak sprowadzane są samochody z Ukrainy?

Z Ukrainy nowi właściciele sprowadzają nie tylko używane maszyny, ale też niektórzy całkowicie nowe. Produkcję samochodów co prawda nie prowadzą firmy z Ukrainy, jednak kraj ten słynie z produkcji części. Ogromną popularnością ostatnimi czasy cieszą się samochody typu SUV. Warto jednak pamiętać, aby przed zdecydowaniem się na zakup właściwego kierować się nie tylko zdjęciami, ale też sprawdzić historię pojazdu czy też przeprowadzić weryfikację stanu technicznego w serwisie. W przypadku aut używanych warto sprawdzić silnik — jeśli samochód był cały czas w użyciu, to jest to ważne, gdyż pozwala uniknąć przykrych niespodzianek, które mogą pojawić się w przyszłości i konieczności odwiedzania serwisów. Weryfikując jednak źródło, z którego pochodzi pojazd, można zwiększyć ryzyko znalezienia korzystnej oferty. Nieco mniejsze jest ryzyko w przypadku zakupu pojazdu w fabryce, choć i rok auta ma znaczenie.

Co ciekawe, siłą rzeczy do Polski trafiają również radzieckie klasyki typu Wołga. Zdaniem wielu tego typu auta są w średnim stanie i korzystanie z nich wymaga dopełnienia wielu formalności. W przypadku tak starszych pojazdów problemy pojawiają się jednakowo w przypadku ich sprowadzenia, ale też zarejestrowania, jednak dla fanatyków klasyki warte są zachodu.

Wyliczenie opłat za sprowadzenie auta z Ukrainy

Sprowadzając auto z zagranicy, należy pamiętać, że kosztem nie będzie tylko sam zakup pojazdu, ale też koszty związane z podatkiem oraz wykupieniem krótkoterminowego OC czy tymczasowych tablic. W zależności od stanu pojazdu, w przypadku modeli kupionych na Ukrainie, konieczne może okazać się również wykupienie lawety. Koszty te z pewnością nie będą niskie, aczkolwiek dla osób, które chcą zainwestować w wyjątkowe pojazdy, tzw. klasyki, wydatki nie będą grały roli.

Ważną opłatą za sprowadzenie auta z Ukrainy jest akcyza. O ile właściciel nie uzyska zaświadczenia o zwolnieniu z niej, musi zapłacić podatek zgodnie z poniższym:

 • 3,1% wartości auta, w przypadku aut z silnikiem o pojemności do 2000 cm3,
 • 18,6% wartości auta, dla samochodów z silnikiem o pojemności większej niż 2000 cm3.

Należy pamiętać, by podatek akcyzowy zapłacić w terminie 30 dni.

Sprzedaż auta osobie z Ukrainy

Planując sprzedaż pojazdu osobie z Ukrainy, warto dokładnie dowiedzieć się jak dopełnić wszelkich formalności. W sytuacji, gdy sprzedający zna język ukraiński i obowiązujące na terenie tamtego kraju przepisy, może transakcji dokonać za granicą. Lepszym rozwiązaniem jest jednak sprzedanie auta w Polsce. W takim wypadku wystarczy zwykła umowa kupna-sprzedaży. Niezbędne do zarejestrowania pojazdu w obcym kraju tłumaczenia leżą bowiem po stronie kupującego – w tym wypadku nowego właściciela z Ukrainy. Istnieje również możliwość sporządzenia umowy dwujęzycznej. Bez względu jednak na jej język, należy zadbać, by podać w niej odpowiednie dane. Warto pamiętać, że na Ukrainie nie występuje numer PESEL, stąd też w umowie muszą się znaleźć wszystkie dane osobowe kupującego, numer paszportu oraz NIP.

Wraz z umową sprzedaży należy przekazać nowemu właścicielowi:

 • dowód rejestracyjny,
 • kartę pojazdu,
 • kluczyki,
 • ważną polisę OC.

Tylko z takimi dokumentami obywatel Ukrainy będzie mógł zarejestrować pojazd w tamtejszym urzędzie.

Samochód jako mienie przesiedleńcze

Pod pojęciem mienia przesiedleńczego należy rozumieć wszystkie rzeczy przeznaczone na własny użytek osób zainteresowanych lub wykorzystywanych do zaspokojenia potrzeb ich gospodarstwa domowego. Jednym z rodzajów mienia przesiedleńczego mogą być prywatne pojazdy mechaniczne. Aby móc sprowadzić mienie przesiedleńcze z Ukrainy należy dopełnić kilku formalności – są one różne, w zależności od kraju, z którego nastąpi transport.

Aby prawidłowo i zgodnie z obowiązującymi w Polsce przepisami przewieźć mienie przesiedleńcze, należy wykonać kilka kroków, zgodnie z poniższym:

 • zgłosić mienie organom celnym w Polsce do procedury dopuszczenia do obrotu,
 • złożyć wniosek o zwolnienie celne – należy dołączyć listę przewożonych rzeczy zawierającą ilość i wartość mienia,
 • dokonać zgłoszenia do procedury tranzytu – może to być e-zgłoszenie NCTS wraz z zabezpieczeniem finansowym na rzecz cła i podatków.
Rejestracja auta z Ukrainy w Polsce

Każdy właściciel nowego samochodu, chcąc legalnie poruszać się po polskich drogach, musi zarejestrować pojazd w urzędzie komunikacji, w starostwie właściwym dla miejsca zamieszkania. Ukraina nie znajduje się w Europie, stąd też nowi właściciele muszą spełnić inne wymagania. Poniżej prezentujemy najważniejsze informacje.

Dokumenty potrzebne do rejestracji

Do zarejestrowania samochodu z Ukrainy konieczne jest złożenie wniosku o rejestrację pojazdu we właściwym dla miejsca zamieszkania starostwie.

W przypadku rejestracji nowego auta należy złożyć:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • kartę pojazdu (o ile taka została wydana),
 • oryginalny dowód zakupu pojazdu lub inny dowód własności,
 • potwierdzenie opłat niezbędnych do zarejestrowania pojazdu,
 • jeśli pojazd jest sprowadzony z państwa, które nie należy do Unii Europejskiej— dowód odprawy celnej przywozowej.

Nieco inaczej sytuacja wygląda w przypadku aut używanych. W takiej sytuacji należy złożyć:

 • wypełniony wniosek o rejestrację pojazdu,
 • oryginał dokumentu potwierdzającego własność pojazdu sprzedaży, umowa darowizny, faktura VAT,
 • kartę pojazdu (o ile została wydana),
 • dotychczasowy dowód rejestracyjny z wpisanym ważnym przeglądem technicznym,
 • tablice rejestracyjne,
 • potwierdzenie uiszczenia opłat niezbędnych do zarejestrowania pojazdu,
 • dowód osobisty (do wglądu),
 • potwierdzenie zawarcia umowy z ubezpieczycielem — dotyczy ubezpieczenia OC (do wglądu).

Poza wspomnianymi, w przypadku aut pochodzących z krajów poza UE, nowy właściciel musi do wniosku dołączyć:

 • zaświadczenie o pozytywnym wyniku badania technicznego,
 • dotychczasowe tablice rejestracyjne pojazdu – jeśli pojazd nie ma tablic albo jeśli tablice trzeba zwrócić do kraju, z którego pojazd jest sprowadzony – wystarczy oświadczenie, że pojazd nie ma tablic albo że tablice rejestracyjne trzeba zwrócić do kraju, z którego pojazd jest sprowadzony,
 • dowód odprawy celnej,
 • dokument dotyczący recyklingu pojazdu.

wzór ukraińskiego dowodu rejestracyjnego od 2005

wzór ukraińskiego dowodu rejestracyjnego od 2020

Koszty rejestracji

Rejestracja każdego pojazdu w urzędzie wymaga poniesienia opłat. Podstawowe opłaty wynoszą jak niżej:

 • 85 zł – opłata za dowód rejestracyjny, komplet znaków legalizacyjnych i nalepkę kontrolną na szybę pojazdu,
 • 13,50 zł – opłata za pozwolenie czasowe,
 • 80 zł – opłata za tablice rejestracyjne w przypadku samochodu osobowego,
 • 75 zł – opłata za kartę pojazdu – jeśli producent albo importer pojazdu nie wydał karty,
 • 50 gr – opłata ewidencyjna.

Co więcej, jeśli rejestrowany jest pojazd, który nie był wcześniej rejestrowany w Polsce, ale został sprowadzony do Polski przed 1 stycznia 2016 r. – przed wizytą w urzędzie należy zapłacić „opłatę recyklingową” w wysokości 500 zł.

Popularne samochody kupowane na Ukrainie

W 2020 roku w Ukrainie zarejestrowano niemalże 21 tys. nowych samochodów. W porównaniu z Polską, w której zarejestrowano ponad 100 tys. nowych modeli to niewielka ilość. Na jakie marki stawiają jednak obywatele kraju ze wschodu?

Na pierwszym miejscu znajduje się Renault – dokonano około 3500 rejestracji, przy czym niewiele mniej popularna jest Toyota z ilością rejestracji około 3000. Popularnością cieszą się także różne modele aut marek takich jak Kia, Nissan i Skoda. Tego rodzaju pojazdy znamy z naszych ulic, stąd też spore zainteresowanie nimi nie dziwi – wyróżniają się bowiem dobrą jakością i estetycznym designem.

 

Pamiętaj jednak, by przed każdym zakupem sprawdzić VIN w autoDNA. Wygenerowany raport, może Cię ustrzec przed dodatkowymi kosztami, które mogą być związane z niechcianymi naprawami. W bazach autoDNA znajdują się miliardy rekordów na temat historii pojazdów, napraw, szkód, przeglądów i przebiegów. Sprawdzenie auta po VIN można dokonać online, przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

samochody z ukrainy - infografika