Finał VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników

Jacek Bagiński z Kołobrzegu został laureatem VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników w kategorii Mechanik Zawodowy. Podczas finałów na Poznań Motor Show 2019 najlepszymi wśród młodych byli uczniowie z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu oraz z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach. Mistrzostwa Mechaników pod patronatem Mobil 1 to obecnie jeden z najbardziej prestiżowych i największy konkurs branżowy dla młodych i zawodowych mechaników. Mistrzostwa otrzymały nagrodę w plebiscycie dziennikarzy motoryzacyjnych Motor Show Awards 2019. Ambasadorem konkursu jest Grzegorz Duda – mechanik i mistrz rajdowy, znany z anteny TVN Turbo.

Za nami trzy gorące dni finałów VIII Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników, organizowanych przez Fundację Cooperatio i Międzynarodowe Targi Poznańskie. Spośród rekordowych ponad 2500 uczestników do finałów awansowały 130 osoby, które w Poznaniu rywalizowały w kategoriach Mechanik Zawodowy, Młody Mechanik i po raz pierwszy Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Zadania finałowe wymagały praktyki, ale również wiedzy teoretycznej i szybkości.

Konkurencje dotyczyły m.in. doboru olejów do pojazdów (Mobil), regulacji siły hamowania w samochodzie wyczynowym (Garaż Dudy), budowy skrzyni automatycznej (ZF), pomiaru elektrycznego przełącznika zespolonego i wymiany tulei (febi), obsługi stacji ładowania pojazdów elektrycznych (KZŁ), wyważania koła (UNI-TROL), doboru filtrów (FILTRON), programowania i klonowania czujnika ciśnienia (tyresure) i przykręcania koła (Neo Tools). Konkurencje przygotowali również partnerzy nowej kategorii Mistrzostw – Młodego Mechanika Maszyn Rolniczych. KRAMP – prawidłowe podłączenie akumulatora, zmiana obrotów pompy, zakuwanie węży hydraulicznych, wymiana łożyska, montaż pierścieni tłokowych i tłoka w tuleję, wymiana modułu w lampie LED. Z kolei John Deere, Top Agrar i Profi – odszukanie elementów ciągnika, ustawienie parametrów roboczych ciągnika, montaż siatki w prasie zwijającej, dobór rozpylacza i ustawienie GPS.

„Obecność Mistrzostw Mechaników na największych w Polsce targach motoryzacyjnych służy promocji zawodu, który wymaga ciągłego doskonalenia swoich umiejętności w warsztacie. Cieszymy się, że nasza inicjatywa została zauważona i doceniona. Nagroda Motor Show Awards 2019 to dla nas duże wyróżnienie” – mówi Adrian Dekowski, organizator Mistrzostw i prezes Fundacji Cooperatio.

Rywalizacja o pierwsze miejsce w kategorii Mechanik Zawodowy pomiędzy Jackiem Bagińskim i Sebastianem Śliwką zakończyła się różnicą zaledwie pół punktu. Sukces w VIII Ogólnopolskich Mistrzostwach Mechaników jest dla Jacka Bagińskiego już czwartym zwycięstwem w ogólnopolskich konkursach dla mechaników zawodowych. „Najtrudniejszą była konkurencja ZF ze skrzynią automatyczną. Większość z nas naprawia samochody osobowe, a skrzynia wybrana do zadania finałowego pochodziła z ciężarówki. Dla niektórych problemem był również właściwy dobór oleju na stoisku Mobil, ponieważ poza lepkością należało większą uwagę poświęcić aprobatom” – mówił po odebraniu nagrody najlepszy Mechanik Zawodowy. „Mając kilka wygranych w kieszeni człowiek nie musi martwić się o brak klientów. Jedynym problemem jest ograniczony czas” – dodał Jacek Bagiński.

Wyjątkowym sukcesem zakończyły się Mistrzostwa dla Macieja Kwaska i Fryderyka Libora z Zespołu Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu. W ostatnich latach ich miasto zasłynęło dzięki popularnemu serialowi telewizyjnemu. Teraz ma szansę na dodatkową promocję jako miejsce, w którym uczą się najlepsi mechanicy. O skali sukcesu świadczą liczby – o awans do finału rywalizowały rekordowe 893 dwuosobowe zespoły uczniowskie, a tylko 30 spośród nich oglądaliśmy w Poznaniu.

„Od pierwszej do ostatniej konkurencji finałowej dawaliśmy z siebie wszystko. Niektóre zadania robiliśmy po raz pierwszy i były chwile zwątpienia, jak na przykład podczas konkurencji ze skrzynią biegów. Technikum kończymy już za miesiąc i w zależności od wyników matury nasze plany będą związane z warsztatem lub studiami technicznymi” – powiedział Maciej Kwasek, który rok wcześniej rywalizację w kategorii Młody Mechanik ukończył na 12. miejscu. „Udało się, jestem zszokowany i zadowolony. Na dalszą drogę po maturze takie zwycięstwo jest jak znalazł” – mówił Marcin Sadkowski, nauczyciel z Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Sandomierzu.

„Decyzja o wprowadzeniu do Mistrzostw kategorii dla młodych mechaników po raz kolejny procentuje. W konkursie na najwyższych miejscach podium stają prawdziwi pasjonaci, dla których praca w warsztacie zawsze będzie przede wszystkim przyjemnością. Ogólnopolskie Mistrzostwa Mechaników to jeden z projektów, w którym jako ExxonMobil wspieramy młodych i utalentowanych uczniów z różnych krajów. Mocno trzymamy kciuki za dalsze losy zawodowe tegorocznych finalistów po zakończeniu edukacji” – mówi Ewa Jeżewska z ExxonMobil, partnera Mistrzostw i inicjatora kategorii Młody Mechanik.

Czas wykonania konkurencji finałowych miał największe znaczenie w kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych. Zespół z miejsca pierwszego – Michał Kałwa i Hubert Łukawiecki z Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Żarach zdobył 135 punktów. Tuż za nim z wynikiem 134 punktów znaleźli się uczniowie z Zespołu Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych w Mońkach i Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.

Organizatorami Ogólnopolskich Mistrzostw Mechaników są Międzynarodowe Targi Poznańskie i Fundacja Cooperatio, zrzeszająca ekspertów, przedstawicieli organizacji branżowych i firm współpracujących na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym oraz promujących rozwój edukacji technicznej. Partnerami Mistrzostw są ExxonMobil – inicjator kategorii Młody Mechanik, ZF Aftermarket, Akademia Praktycznych Umiejętności, Polska Izba Motoryzacji, Akademia Kierowcy, Odeka, febi, FILTRON, Kolejowe Zakłady Łączności, Uni-Trol, Grupa Topex, Best-Pol oraz Yanosik. Z kolei kategorii Młody Mechanik Maszyn Rolniczych patronują firma Kramp, producent ciągników i maszyn rolniczych John Deere, największy w Polsce miesięcznik rolniczy TOP AGRAR oraz nowy magazyn rolniczy Profi.

FINAŁ – Mechanik Zawodowy

 1. Jacek Bagiński, Kołobrzeg   
 2. Sebastian Śliwka, Świnoujście
 3. Dariusz Kobiela, Leźno
 4. Łukasz Bogus, Kamieniec Ząbkowicki
 5. Rafał Rosielewski, Koszalin
 6. Michał Grześkiewicz, Olsztyn
 7. Paweł Lis, Pionki
 8. Paweł Smoliński, Szczecin
 9. Karol Mróz, Lublin
 10. Damian Wcisło, Osiny
 11. Kamil Rakowski, Przegaliny Duże
 12. Marcin Amerek, Pionki
 13. Michał Gabryszewski, Dygowo
 14. Dawid Kaniewski, Poznań
 15. Mariusz Ostrowski, Bydgoszcz
 16. Radosław Rospirski, Głowińsk
 17. Marcin Zenowicz, Będzin
 18. Dawid Morokiszka, Cieszyn
 19. Patryk Mazurek, Gogolin
 20. Lucjan Mejka, Kamień Pomorski
 21. Damian Krawętkowski, Olsztyn
 22. Dariusz Hainrych, Lublin
 23. Grzegorz Janus, Skorzeszyce
 24. Andrzej Poźniak, Gryfice
 25. Mateusz Otręba, Goczałkowice-Zdrój

FINAŁ – Młody Mechanik

 1. Maciej Kwasek, Fryderyk Libor – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Sandomierz
 2. Sebastian Guz, Marek Chudek – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski
 3. Andrzej Żak, Damian Sołtys – Zespół Szkół Samochodowych Rzeszów
 4. Michał Tomczak, Paweł Smolaga – Zespół Szkół Samochodowych Radom
 5. Przemysław Banduła, Mateusz Milowski – Technikum Mechaniczne nr 15 Kraków
 6. Sławomir Ataman, Andrzej Lubas – Zespół Szkół Samochodowych Rzeszów
 7. Grzegorz Korus, Grzegorz Zwieńczak – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego nr 2 Wadowice
 8. Jakub Sadzikowski, Dariusz Potępa – Zespół Szkół Mechanicznych nr 1 Kraków
 9. Jarosław Kamil Czekierda, Dawid Buliński – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących, Jarosław
 10. Mateusz Borkowski, Łukasz Góral – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
 11. Tomasz Stachacz, Adam Wasilewski – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża
 12. Patryk Szymaniuk, Mateusz Śliwowski – Zespół Szkół Mechanicznych – CKP nr 2 Białystok
 13. Dominik Zerka Jakub Niewiarowski – Zespół Szkół Mechanicznych – CKP nr 2 Białystok
 14. Szymon Faustyniak Kamil Piniewski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
 15. Hubert Budzyński, Piotr Jurecki – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
 16. Dawid Sismut, Marcin Kapela – Zespół Szkół nr 2 Kołobrzeg
 17. Sebastian Gąszczyk, Mateusz Dziekanowski – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
 18. Mateusz Janowski, Filip Domin – Zespół Szkół Samochodowych Bydgoszcz
 19. Łukasz Klimek, Sebastian Tatara – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
 20. Piotr Koperek, Filip Chudzik – Zespół Szkół Samochodowych Radom
 21. Piotr Pilarczyk, Dawid Gabryś – Zespół Szkół Mechanicznych nr 2 Kraków
 22. Rafał Popiołek, Dawid Wróbel – Zespół Szkół nr 2 Kołobrzeg
 23. Karol Gajda, Dawid Dąbrowski – Zespół Szkół Nr 4 – Tomaszów Lubelski
 24. Klaudiusz Pluta, Paweł Pluciński – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
 25. Paweł Świątek, Hubert Siejak – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 Jarocin
 26. Jakub Bąk, Wojciech Bakalarski – Zespół Szkół Bielice
 27. Jakub Mańkowski, Kacper Wysocki – Zespół Szkół nr 2 Garwolin
 28. Mateusz Florek, Radosław Gaweł – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Jarosław
 29. Tomasz Rydzik, Jakub Blok – Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących Jarosław
 30. Hubert Krzyżostaniak, Mateusz Marciniak – Zespół Szkół Technicznych Pleszew

FINAŁ – Młody Mechanik Maszyn Rolniczych

 1. Michał Kałwa, Hubert Łukawiecki – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
 2. Paweł Matan, Mateusz Bielawiec – Zespół Szkół Ogólnokształcących i Zawodowych Mońki
 3. Michał Uchaniuk, Patryk Paszkowski – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski
 4. Krzysztof Sieradzki, Marek Zienkiewicz – Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego Żary
 5. Sebastian Sternik, Marcin Sadak – Zespół Szkół nr 1 Opatów
 6. Hubert Marcinkowski, Mateusz Korda – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego Gronowo
 7. Krzysztof Mitura, Marcin Sarnacki – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski         
 8. Daniel Mikołajewicz, Damian Wojtaszko – Zespół Szkół Techniki Rolniczej Piotrowice
 9. Karol Szczygielski, Mateusz Bącik – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski         
 10. Szymon Pogorzelski, Wojciech Siargiej – Zespół Szkół nr 6 Suwałki
 11. Krzysztof Wiśniewski, Mariusz Cichacki – Zespół Szkół Centrum Kształcenia Ustawicznego Gronowo
 12. Szymon Kubiszyn, Piotr Radwański – Zespół Szkół Nr 4 Tomaszów Lubelski
 13. Tomasz Maćkowiak, Jakub Maciejczak – Zespół Szkół Rolniczo-Budowlanych Leszno
 14. Michał Machaj, Mateusz Ślepaczuk – Zespół Szkół Samochodowych Lublin
 15. Adrian Domański, Cezary Grzywacz – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Radzyń Podlaski
 16. Mateusz Mikus, Patryk Niziałek – Zespół Szkół CKP Staszów
 17. Daniel Postek, Karol Warchoł – Zespół Szkół Agrotechnicznych i Gospodarki Żywnościowej Radom
 18. Bartłomiej Lachowicz, Krystian Pierzga – Publiczne Technikum nr 4 Opole
 19. Maciej Niebrzydowski, Dariusz Rutkowski – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża
 20. Łukasz Borawski, Dawid Nieradko – Zespół Szkół Mechanicznych i Ogólnokształcących nr 5 Łomża