Rząd chce przyspieszyć rozwój gospodarki wodorowej

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiedziało zmiany w prawie, które mają wspomóc rozwój gospodarki wodorowej nad Wisłą. Może ona przynieść wartość dodaną rzędu 870 mln euro do 2040 r.

Podczas konferencji z udziałem ministry Pauliny Hennig-Kloski oraz wiceministra Krzysztofa Bolesty, która odbyła się 4 lipca 2024 r. w Warszawie, poruszony został temat planów rządu względem rozwoju gospodarki wodorowej w Polsce.

„Jesteśmy odpowiedzialnym rządem, dlatego przygotowujemy ustawę, która przyspieszy rozwój gospodarki wodorowej w Polsce. To nowe miejsca pracy i nawet 870 mln euro wartości dodanej w 2040 r.” – powiedziała Paulina Hennig-Kloska.

„Wspieramy gospodarkę wodorową. Wspólnie z BGK przygotowujemy się, by ruszyć z programem promocji elektrolizerów, czyli produkcji zielonego wodoru. Ponadto, rozpoczął się nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie” – zaznaczył wiceminister Krzysztof Bolesta.

 

Aktualne Prawo energetyczne nie obejmuje wodoru

 

Zgodnie z aktualnymi przepisami, wodór jest uznawany za „inne paliwo gazowe” i objęty regulacjami jedynie w przypadku jego dostarczania przez sieć gazową. Poza tym, nie ma konkretnych przepisów dotyczących wodoru w ustawie Prawo energetyczne. Dlatego należy wprowadzić go do tej ustawy, aby uregulować rynek wodoru. Brak regulacji powoduje niepewność inwestycyjną i ogranicza tempo realizacji inwestycji związanych z rynkiem wodoru.

 

Jakie zmiany ma wprowadzić nowa ustawa wodorowa?

 

1) Nowa ustawa ma wprowadzić definicje poszczególnych rodzajów wodoru:

  • wodoru niskoemisyjnego – może być produkowany z paliw kopalnych, o ile proces produkcji powoduje odpowiednie redukcje emisji np. produkcja wodoru z wychwytem CO2,
  • wodoru odnawialnego – produkowany z odnawialnych źródeł energii,
  • wodoru odnawialnego pochodzenia niebiologicznego (RFNBO) – wodór wyprodukowany w procesie elektrolizy zgodnie z wytycznymi UE.

2) Na rynku wodoru mają pojawić się operatorzy (m.in. operator systemu przesyłowego wodorowego i operator systemu dystrybucyjnego wodorowego, operator systemu magazynowania wodoru).

3) Uregulowane mają zostać ich obowiązki. Ustawa ma wprowadzić procedurę wyznaczania operatorów przez Prezesa URE.

4) Uregulowane mają zostać zasady łączenia działalności gazowej i wodorowej, co ma znaczenie w szczególności na wczesnym etapie tworzenia się rynku.

5) Założono uproszczenia w Prawie budowlanym, w Prawie ochrony środowiska oraz w specustawie o przygotowaniu i realizacji strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych.

Propozycje projektowanych rozwiązań przestrzegają zasad określonych w nowym pakiecie gazowym, czyli odpowiednich rozporządzeń i dyrektyw UE regulujących rynek wewnętrzny gazów odnawialnych, gazu ziemnego oraz wodoru. Te zmiany przepisów są także ważnym krokiem w realizacji Krajowego Planu Odbudowy.

 

Jakie wsparcie ma otrzymać gospodarka wodorowa?

 

1) W Kosakowie może powstać pierwszy wielkoskalowy magazyn wodoru na potrzeby polskiego przemysłu. To właśnie na Pomorzu, mamy mieć duże nadwyżki energii, a wodór ma pomóc ją magazynować.

2) Ministerstwo Klimatu i Środowiska ma zadbać o finansowe wsparcie dla projektów sektorowych:

  • Trwają prace nad programem dotacji do produkcji elektrolizerów z BGK – od przyszłego roku z budżetem 2,7 mld zł.
  • Podpisano już 11 umów na stacje tankowania wodoru, konkursy na kolejne mają być wkrótce rozpisane. Oprócz tego 3 czerwca rozpoczął się nabór wniosków na innowacyjne wykorzystanie wodoru w transporcie z budżetem 1,1 mld zł.
  • Negocjowane są dodatkowe środki, które są jeszcze do zdobycia w Brukseli z Europejskiego Banku Wodoru.

Opracowanie: Adrian Januszkiewicz

Źródło: motofaktor.pl